HIRDETMÉNY A BÍRÓSÁGI ÜLNÖKÖK VÁLASZTÁSÁRÓL
Az Alaptörvény 27. cikkének (2) bekezdése szerint törvény által meghatározott ügyekben és módon nem hivatásos bírák is részt vesznek az ítélkezésben.
A bírósági ülnökök jogai és kötelezettségei - melléklet
Bírósági ülnökké jelölés - melléklet
Bírósági ülnökké jelölés fiatalkorúak büntető ügyében eljáró bíróságra - melléklet
Bírósági ülnökké jelölés közigazgatási és munkaügyi bíróságra - melléklet
Nyilatkozat bírósági ülnökké jelölés elfogadásáról
A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény (Bjt.) 216. § (1) bekezdése szerint az ülnökök megbízatása 4 évre szól azzal, hogy a korábban megválasztott ülnökök megbízatása az új ülnökválasztástól számított 30 nap elteltével jár le.
A legutóbbi ülnökválasztás 2015. március 7. és április 30. napja között volt, ennek megfelelően idén általános ülnökválasztásra kerül sor, melynek időpontját a Köztársasági Elnök 2019. március 7. és április 30. napja közötti időszakra tűzte ki.
A Bjt. rendelkezik az ülnökjelölés és választás szabályairól.
A Bjt. 212. § (1) bekezdése szerint ülnöknek az a 30. évét betöltött magyar állampolgár választható meg, aki nem áll a cselekvőképességet érintő gondnokság, vagy támogatott döntéshozatal hatálya alatt, továbbá büntetlen előéletű és nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt sem.
Az ülnök nem lehet tagja pártnak, és politikai tevékenységet nem folytathat.
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) 680. § (5) bekezdése alapján
A fiatalkorú elleni büntetőeljárásban ülnökként kizárólag
a) pedagógus,
b) pszichológus, vagy
c) a család-, gyermek- és ifjúságvédelmi szolgáltatás, gyámügyi igazgatás keretében az ellátottak gyógyítását, ápolását, foglalkoztatását, fejlesztését, ellátását, nevelését, gondozását vagy szociális segítését, a gyermek sorsának rendezését közvetlenül szolgáló, egyetemi vagy főiskolai végzettséghez kötött munkakörben dolgozó vagy korábban dolgozó személy
vehet részt.
Az ülnökök jelölése
A Bjt. 213. § (1) bekezdés értelmében az ülnököket a bíróság illetékességi területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgárok, a bíróság illetékességi területén működő helyi önkormányzatok és az egyesületek - kivéve a pártokat - jelölik.
A (2) bekezdés alapján a fiatalkorúak büntetőügyeiben eljáró bíróság
a) pedagógus ülnökeit a bíróság illetékességi területén működő alapfokú és középfokú nevelési-oktatási intézmények tantestületei,
b) nem pedagógus ülnökeit az egyesületek - kivéve a pártokat -, a foglalkozásuk szerinti érdek-képviseleti szervek, valamint őket a Be. 680. § (5) bekezdés c) pontja szerinti munkakörben foglalkoztató, vagy korábban foglalkoztató szervezetek
jelölik.
A tantestületek nyugdíjas, állományukba már nem tartozó pedagógust is jelölhetnek.
A (4) bekezdés alapján a közigazgatási és munkaügyi bíróság ülnökeit elsősorban a munkavállalók és munkaadók érdek-képviseleti szervei jelölik.
Az OBH tájékoztatása szerint az Egri Törvényszékre Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának 2 fő általános, 5 fő munkajogi perekben eljáró és 1 fő fiatalkorúak elleni büntetőeljárásban eljáró ülnököt, az Egri Járásbíróságra 1 fő általános, és 14 fő fiatalkorúak elleni büntetőeljárásban eljáró ülnököt kell választania.
A jelöléshez csatolni kell a jelölti nyilatkozatot arról, hogy a bírósági ülnökké történő jelölést elfogadja, egyúttal nyilatkozik arról, hogy volt-e büntetve és van-e választójoga. A jelölt a jelölés elfogadását követően hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja büntetlen előéletét. Amennyiben ezen igazolási kötelezettségét elmulasztja, ülnökké megválasztani nem lehet. (Bjt. 214.§ (3) bek).
A fiatalkorúak büntetőügyében eljáró bíróság nem pedagógus ülnökjelöltjének az ülnökké történő megválasztásra jogosult képviselő-testület részére igazolnia kell a megválasztáshoz szükséges adatokat és tényeket.
Egy jelölt kizárólag egy bírósághoz választható meg ülnökké.
A jelöléshez a „Bírósági ülnökké jelölés" nyomtatvány, míg a bírósági ülnöki tevékenységre jelölt személynek a „Nyilatkozat bírósági ülnökké jelölés elfogadásáról" nyomtatvány, illetve „A bírósági ülnökök jogai és kötelezettségei" tájékoztató a Polgármesteri Hivatal (Eger, Dobó tér 2.) Jogi és Hatósági Irodáján (I. emelet 12. szoba) igényelhető, illetve a www.eger.hu honlapról letölthető.
További felvilágosítás a 36/523-782-as telefonszámon Dr. Gubala-Mentusz Dorottya ügyintézőtől kérhető.
A kitöltött nyomtatványokat, illetve a hatósági erkölcsi bizonyítványt Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Jogi és Hatósági Irodáján Egerben, a Dobó tér 2. szám alatt szíveskedjenek leadni legkésőbb 2019. április 8. napjáig.
Eger, 2019. március 18.
Habis László
polgármester