Ugrás a fő tartalomhoz
2024. május 20. | Bernát
Bronzérmes a Digi-Eger női csapata
A harmadik mérkőzésen dőlt el a női...
Digitális tuning a könyvtárban
Netrevalók – Digitális Tuning, ezzel a...
Kápolnafeltárás a Nagy-Eged hegyen
Folytatták a tervásatást a Nagy-Eged...
Szűrőprogram az egészségvédelemért
Ismét Egerbe érkezett Magyarország...
Együttműködik az egyetem és a Bosch
Még szorosabban együttműködik az...
Rotary kereket avattak a városban
Szobrot állított a Rotary Club Eger,...
Új gyalogátkelő épül a Maklári úton
Az elmúlt időszakban több mint 10...
Méhraj szállta meg az egyik fát a Felsővárosban
Méhraj telepedett a Felsővárosban egy...
Hamarosan ültetik az egynyári virágokat
Hamarosan elkezdi az egynyári növények...
Az út széléről biztatták a bringásokat
Idén a magyar kerékpáros körverseny...
Emlékhelyek Napja a várban
Korhű fegyverek, autentikus ételek és...
Egri Cukorbeteg Nap
Cukorbeteg Napot tartottak szombaton a...
Erdei foglalkozásokat tartanak gyerekeknek
Országosan mintegy 500 intézményben...
Bemutatta új évadát a színház
Nyolc premier előadással készül az új...
Városunkba érkezett a Jagellókat bemutató kiállítás
Jagelló Izabellát és családját...
Oviolimpikonok versengtek
Öt helyszínen teljesítettek sportos...
Hat polgármesterjelölt írta alá az etikai kódexet
Az Agria Universitas Egyesület...
Versenyfelhívás közétkeztetési feladatok ellátására
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata a...
Beépítették a szembemiséző oltárt a Bazilikában
Már összerakták az új szembemiséző...
Az érsekkerti platán lehet az év fája
Ebben az évben az országban egyedülálló...
Egygólos vereséget szenvedett a DEAC-tól
Azonos pontszámmal, győzelemmel, rúgott...
Borászok és borkedvelők futottak együtt
Az Egri Csillag Weekend...
Kisorsolták a jelöltek sorrendjét a szavazólapon
Kisorsolta a választási bizottság...
Nyitott szülőszoba program
Ismét Nyitott szülőszoba programmal...
Egri Csillag Weekend a Dobó téren
Közel 20 borászat és gasztronómiai...
Leleplezték Szkander bég szobrát
Leleplezték Kasztrióta György albán...
Elkezdődtek az érettségi vizsgák
Elkezdődtek a májusi érettségi vizsgák....
Bravúrral győzte le az FTC-t a QHB Eger
Mindenképpen győznie kellett a kieső...
Ballagnak a diákok a középiskolákból
Az országban több mint 74 000 végzős...

A szépasszonyvölgyi Márai turisztikai látogatóközpont

Létrehozva: 2012. december 29.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

A turisztikai projekt integrálódó elemei: szabadtéri színpad, turisztikai látogatóközpont, kulturális örökségi emlékhely, interaktív bemutatóhely, ügyességi kalandpark, és ökoturisztikai központ.


 

 

A turisztikai projekt integrálódó elemei: szabadtéri színpad, turisztikai látogatóközpont, kulturális örökségi emlékhely, interaktív bemutatóhely, ügyességi kalandpark, és ökoturisztikai központ. A Völgy turisztikai kínálatában a hagyományos ökoturisztikai és a boros célcsoportok mellett mindenekelőtt a családosok, és az iskolai csoportok számára kíván állandóan megújuló turisztikai és szabadidős vonzerő és élmény lenni.

 

A látogatóközpont kiemelt célja, hogy a célcsoportok számára interaktívan bemutassa a szőlőkultúrát, a bor-, illetve szőlőműveléshez kapcsolódó „egzotikus érdekességeket". A látogatóközpontban olyan elemeket szeretnénk megvalósítani, melyek folyamatosan megújuló kínálatában minden generáció számára tud újdonságot, érdekességet mutatni, az év minden szakában. A komplex kínálat egyszerre szolgálja a Test, a Szellem és a Lélek egységét, megújulását és feltöltődését. 

A projektelőrehaladásának dokumentációja

Az egyes projektelemek ismertetése

1. Tervezett megújuló szabadtéri színpad és programjai

Egerben egyéb megvalósuló új beruházásoknak köszönhetően megszűnik a jelenleg használt városi szabadtéri színpad (Líceum udvar), mely a városi nagyrendezvények megrendezésének kiemelt színtere volt. A fejlesztési projekt eredményeként, a jelenleg ezen a színpadon lévő programok is új helyet kaphatnak a szépasszonyvölgyi Látogatóközpontban és Szabadtéri Színpadon. Ily módon lehetőség nyílik arra, hogy az egri szabadtéri rendezvények kulturált környezetben, a város határában, a Szépasszonyvölgyben kerüljenek a jövőben megrendezésre. Az új látogatómenedzsment rendszerrel szeretnénk a Szépasszonyvölgybe irányítani a szabadtéri rendezvények nagy részét, ezzel még több látogatót a völgybe csábítani, és megismertetni őket az integrált és komplex turisztikai projekt többi elemével is, mely lehetőséget kínál a rendezvényekhez kapcsolódó másodlagos turisztikai felhasználásra. Ez esetben az elsődleges cél a Szabadtéri színpad programja, melyhez járulékosan a Látogatóközpont új kínálata és a Szépasszonyvölgyi hagyományos kínálat tud élménykeretül szolgálni.

 

A projekt megvalósításával a szabadtéri színpad nézőtere megújul, alkalmassá válik 600-800 fő ültetésére, és megoldódik a színpad fedése. A jelenlegi vizes blokkok és öltözők átépítésével létesülhet egy, a völgy egészét kiszolgáló épületegyüttes, látogatóközpont, amelyben helyet kaphat egy információs bázis, mint a TDMSZ egy kihelyezett információs pontja.

 

A bővített és megújított szabadtéri színpad alapvetően teljesen más célközönséget kíván megszólítani, melynek elsődleges fókuszában a családok és az Egerbe látogató csoportok, egyéni turisták állnak, valamint az Eger és térségének lakosai.

 

2. Integrált Látogatóközpont

A szőlő- és bortermelés mestersége apáról fiúra szállt, és napjainkban is büszkék az egri termelők mesterségük titkaira, fortélyaira, mellyel boraik minőségét fenntartják. Az évszázados hagyományokra épülő szőlő-és bortermelés emlékeinek megőrzése, bemutatása, szándéka a projektnek. A megvalósítás során kialakításra kerül egy múzeumi kiállítóhely funkciót betöltő helyiség, amely helyt ad a borkészítés és szőlőművelés történetét és folyamatát feldolgozó kiállításnak, modern interaktív technikával kialakítva azt.

 

A projektelem keretein belül helyet kaphatnak azok a fontos, és látványos kiegészítő tevékenységek, és produktumok, amelyek szorosan kapcsolódnak a borkultúrához (hordókészítés, üveggyártás, palackozás, dugókészítés, címkekészítés, nyomdázás, tervezés stb.) A megelevenedő folyamatok lényege, hogy minden művelet, téma interaktív, mozgalmas, közelről átélhető legyen a látogatók számára, könnyen és látványosan bemutatva, közelebb hozva a borászat, szőlészet elemeit.

 

A kisgyermekek számára változatos Mozgó Játszóházat és Gyermekmegőrzőt tervezünk a látogatóközpontban. A szülőknek is kialakításra kerül egy Egészség-sarok, ahol a szőlő jótékony hatásait ismerhetik meg, a Főző-sarok a hölgyek számára nyújthat kikapcsolódást.

 

3. Márai emlékszoba

A szépasszonyvölgyi új kínálat egyik központi eleme a Márai emlékszoba. A Márai emlékszobában az író életével és műveivel (pl. bor témájú írásaival) ismerkedhetnek meg a látogatók előadó-művészeti programok keretében, színészek közreműködésével, dokumentum- és játékfilmek megtekintésével, ismeretterjesztő előadások formájában.

Márai ismertsége elsősorban az Egerbe és a völgybe kulturális turizmus céljából ellátogatók számára jelenthet plusz tényezőt, ami lehetővé teszi, hogy úti célként minél nagyobb számban felkeressék a Szépasszonyvölgyet is.

 

A létesítménnyel a város bekapcsolódhat az országosan meghirdetett Márai programba, az új típusú műveltség-programba, amelyben az olvasásnépszerűsítés terén kiemelt figyelmet szentelhet Eger a bor és a kultúra kapcsolatának.

 

4. Fun Grape Park

A nagyobb gyermekeknek a „Fun Grape Park" (ügyességi kalandpark) nyújthat plusz kikapcsolódási lehetőséget a völgyben. A park kétféle szolgáltatást kínál majd: szőlőművelés megismertetése és játszópark funkciók.

  • A szőlőskertben a hagyományoknak megfelelően a szőlőművelés bemutatása történik, de oly módon, hogy a látogatók az adott műveletet játékosan, érdekesen tudják elsajátítani. A tervezett programok a következők: szőlőültetés, szőlőmetszés, szüretelés, szőlőpréselés, stb. Játékos ügyességi feladatok: szőlőfürt-építés, dugóhúzás, palackozás, szőlőlé-kostolás, szőlő illatok beazonosítása, keresztrejtvény stb.

  • A Fun Grape Park egyben játszópark is, amelynek eszközei kihasználják a völgy domborzati adottságait. A park alapvetően a völgy egyik domboldalában tervezett. A játszóhelyek 3 terepszintet foglalnak el, illetve kötnek össze. A parkba pihenőkkel megszakított, szerpentinszerű lépcsősor visz fel, akár egy erdei ösvény. Az ide érkezőt pihenő és gyülekezőhely várja a domb aljában: piknikasztalokkal és kerékpártárolóval. Az első játszószint a legkisebbeké. A köteles hintaágy ideális játszó- és pihenőhelye a 3-8 éves korosztálynak, egyszerre több gyerek is kényelmesen használhatja. A széles csúszdát és alagutat egyszerre több 3 év feletti gyerek használhatja biztonságosan.

 

A nagyobbaknak (5-12 évesek) kihívás a kis kötélhíd, amelyen mászás közben egyensúlyozni is kell. Variálható elemei lehetővé teszik, hogy a terepviszonyokhoz illesztve helyezzék el. A mászó híd egyben összeköti a különböző szinten elhelyezkedő játszóhelyeket.A terepcsúszda a kötélhíd mellé tervezett.


A második szinten kötél kígyóhinta áll, amely az együttjátszás lehetőségét teremti meg. A legfelső harmadik szint a túrázni, barangolni vágyókat várja. Fentről a pihenő padokról belátni a kalandparkot és a völgyet. A park az aktív és passzív pihenni vágyóknak egyaránt nyújt élményeket.


A cél az, hogy az Egerbe látogató iskoláscsoportok számára a Szépasszonyvölgy a Fun Grape Parkkal Eger második számú iskolai célpontja legyen. A családi célcsoportok számára megcélozható, hogy a szépasszonyvölgyi kínálat folyamatos keresletet támasszon az év minimum 8 hónapjában.

 

5. Túraút

A „Szépasszonyvölgyi Ökoturisztikai Túraútvonal" (SZÖT) minden korosztály számára teljesíthető, és végig kalauzol a Szépasszonyvölgyben, bemutatva annak legfontosabb nevezetességeit. Az egyes tervezett állomások részletes tematikus tartalmának kialakítása a projektmegvalósítás része. A jelenleg tervezett 8 állomás a következő:

  • Gyülekezőhely: a SZÖT bemutatása, legfontosabb helyi értékek, táv, idő, nehézség.
  • Szabadtéri Színpad: környezeti nevezetességek, híres pincék bemutatása.
  • Kilátóhegy: a Szépasszonyvölgy felülnézeti domborzati térképe, földtani és földrajzi adottságainak bemutatása.
  • „Katlan" szabadprogram: számháborúk és csoportos játékok színtere – ökoturisztikai játékismertető.
  • Szőlőművelés: az egri borvidék szőlőművelési történetének bemutatása.
  • Kilátó szabadprogram: a Szépasszonyvölgy kultúrtörténeti és gazdasági adottságainak bemutatása.
  • Pincesor: híres pincék, híres gazdák bemutatója.
  • Pincesor, vendéglátás: borbemutató és – kóstoló.

A célcsoportok számára az egri szépasszonyvölgyi fejlesztés mindenekelőtt kiegészítő tematikus kínálati elemet jelent a családos és iskolai célcsoportok, valamint a völgybe érkező borkedvelők számára. Célja is mindenekelőtt az, hogy kiegészítő elemként szolgáljon a völgybe érkezők számára, alternatív öko- és aktívturisztikai kínálatot nyújtson a hagyományos borkóstolás és egyéb kapcsolódó programok mellett, megnövelve ezzel a völgybe való tartózkodás átlagos idejét; az elsődleges célcsoportok fogyasztóiból – mint visszatérők – másodlagos fogyasztókat teremteni.

 

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!