Intézmény-gazdálkodási Csoport ügyrendje
közzétételi egység: működésre vonatkozó adatok
Hatályos: 2021. április 1-től
1./ Költségvetési tervezés főbb feladatai:
a) Az intézmények költségvetési javaslatát a költségvetési szerv vezetőjével együttműködve Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata által meghatározott időre és tartalommal - a mindenkor érvényben lévő jogszabályok figyelembevételével - készíti el.
b) A csoportvezető a hozzá tartozó intézményekre vonatkozóan a részletes költségvetési előirányzatokat tartalmazó dokumentumot a Pénzügy Minisztérium által adott évre kiadott tájékoztatójában meghatározott irányelvek alapján a Magyar Államkincstár által létrehozott és működtetett KGR adatszolgáltató felületen a megadott határidőre elkészíti az ott rendelkezésre álló nyomtatványgarnitúra kitöltésével.
2./ Költségvetési előirányzatok változtatása, módosításának főbb feladatai
a) Az önálló intézmények az erre vonatkozó igényüket írásban benyújtják az csoportvezetőnek.
b) A benyújtott módosítási javaslatokat a csoportvezető rendszerezi, összegzi, ellenőrzi, majd jóváhagyásra átadja Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Gazdasági Irodája Költségvetési csoportvezetőjének meghatározott formában és tartalommal.
c) A felügyeleti szervi jóváhagyásról, engedélyezésről szóló írásos dokumentum alapján lehet az előirányzatok változtatását a nyilvántartásokon, könyvelésen átvezetni.
d) Felügyeleti szervi hatáskörű előirányzat-átcsoportosítás, illetve előirányzat-módosítás csak az önkormányzat képviselő-testülete döntése alapján az abban foglaltak szerint hajtható végre. A kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítás kezdeményezése az intézmények feladata. Az előirányzat-átcsoportosítások, illetve előirányzat-módosítások előkészítéséért felelősek:
- az igények az intézményi gazdálkodási csoporthoz írásban történő bejelentéséért az önálló intézmények vezetői;
- a kezdeményezések iránytószervhez történő továbbításáért, valamint a nyilvántartásokért a csoportvezető.
e) Az előirányzatok, az egyes rovatok felhasználását havonta egyeztetni kell. Szükség esetén a saját hatáskörű átcsoportosítási- illetve előirányzat-módosítási kérelmet is az intézmény küldi meg a csoportvezető részére.
5./ A költségvetés végrehajtása, költségvetési gazdálkodás
a) Részletes szabályozása a kötelezettségvállalás, pénzügyi ellenjegyzés, teljesítés igazolás, érvényesítés, utalványozás rendjének szabályzatában található meg.
b) A készpénzforgalom valamennyi intézmény vonatkozásában az EMJV Polgármesteri Hivatalánál működő házipénztáron keresztül bonyolódik. A készpénzforgalom részletes szabályozását a Pénzkezelési Szabályzat tartalmazza. Ennek értelmében az intézményeknél házipénztár nem működik (nem rendelkeznek gazdasági szervezettel). Az intézmények készpénzforgalmuk lebonyolításához - utólagos elszámolással - vásárlási előleget vesznek fel az EMJV Polgármesteri Hivatala pénztárából.
c) Az intézmények által kiállított számlakérő bizonylat alapján kiállítja az értékesített termékekről, szolgáltatásokról a számlát.
d) A kiszámlázott és beszedett bevételekről analitikus nyilvántartást vezet.
e) Kontírozza a banki és pénztári kivonatokban befolyt működési típusú bevételeket.
f) Negyedévente hátralék-kimutatást készít, és hátralékkal rendelkezőket egyenleg közlővel értesíti.
g) Analitikus nyilvántartást vezet a sajátos elszámolásokról, az időbeli elhatárolásokról.
h) Folyamatosan aktualizálja a vevők analitikus nyilvántartását.
i) Egyeztet a főkönyvi könyvelés adataival.
j) Biztosítja a költségvetési gazdálkodás vertikális folyamatainak szigorú sorrendjét (ellenjegyzés, kötelezettségvállalás, érvényesítés, utalványozás).
k) Nyilvántartást vezet a beérkezett számlákról.
l) Határidőben gondoskodik a szállítói számlák, egyéb kifizetések teljesítéséről.
m) Egyeztet a főkönyvi könyvelés adataival, a teljesített bevételekről és kiadásokról információt szolgáltat.
n) A GORDIUS könyvelési rendszerben vezetett ÁFA nyilvántartás alapján elkészíti az ÁFA bevallást, továbbá bevallást ad az egyéb adójellegű befizetések összegéről, elvégzi a főkönyvi számlák és az ÁFA nyilvántartás egyeztetését.
o) Végzi a szigorú számadási kötelezettség körébe bevont bizonylatok nyilvántartását és elszámoltatását.
z) Részt vesz a havi pénzforgalmi jelentések elkészítésében, ellenőrzésében, valamint a negyedéves mérlegjelentések összeállításában, pénzforgalmi jelentéssel történő egyeztetésében.
6./ A költségvetési beszámolással összefüggő feladatok
a) Az önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények vonatkozásában az előirányzatok felhasználásáról, és a gazdálkodásról éves beszámolót köteles készíteni. A beszámolót az államháztartás számviteléről szóló mindenkor hatályos kormányrendelet, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló mindenkor hatályos kormányrendelet, valamint az Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata által meghatározottak szerint kell elkészíteni, és azt meg kell küldeni az Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Gazdasági Irodájának az általa megállapított határidők betartásával.
b) Az intézményi beszámolók elkészítéséért és határidőre történő továbbításáért a csoportvezető a felelős, aki gondoskodik a beszámolók előkészítéséről is.
c) Az intézményi beszámolókat az adott intézmény igazgatója és a csoportvezető írja alá.