TELEPÜLÉSKÉPI ELJÁRÁSOK RÉSZLETES TÁJÉKOZTATÓJA
Tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 6/2018. (II.23.) számon megalkotta „Eger településképi védelméről" szóló rendeletét, mely 2018. március 1-ével lépett hatályba. A településképi eljárások célja a város településképi védelme, ennek érdekében a városkép megőrzésére és formálására vonatkozó szempontok meghatározása, az építési tevékenységgel összefüggő szabályok előzetes tisztázása, az eljárási szabályok rögzítése.
TELEPÜLÉSKÉPI ELJÁRÁSOK RÉSZLETES TÁJÉKOZTATÓJA
Letölthető nyomtatványok a különböző eljárásokhoz:
01_Beepitesi_eloiras_iranti_kerelem_kitölthetö
02_Települeskepi bejelentesi_eljaras_kerelem_kitoltheto
03_Telepuleskepi velemenyezesi_eljaras_kerelem_kitölthetö
04_Szakmai konzultacio_kerelem_kitölthetö
A településképi rendelet az alábbi eljárásokról rendelkezik:
ELŐZETES SZAKMAI KONZULTÁCIÓ
A telek beépíthetősége és a vonatkozó településképi követelmények tisztázása érdekében előre egyeztetett időpontban a főépítész előzetes szakmai konzultációs lehetőséget biztosít. A konzultáción elhangzó ajánlásokat a főépítészi iroda által kiadott beépítési előírás rögzíti, melyet a konzultáció időpontjától számított 15 napon belül digitálisan vagy levélben küld meg az építtetőnek és a tervezőnek.
A szakmai konzultáció iránti kérelem nyomtatványa letölthető innen:
04_Szakmai konzultacio_kerelem_kitölthetö
BEÉPÍTÉSI ELŐÍRÁSOK
A korábbi gyakorlatnak megfelelően fentieken túl – előzetes szakmai konzultáció nélkül is - lehetőséget biztosítunk az adott ingatlan beépítési lehetőségeivel kapcsolatos írásos tájékoztatásra. A főépítészi iroda a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül ad kivonatot a Helyi Építési Szabályzat és a településképi rendelet adott ingatlanra vonatkozó előírásaiból.
A beépítési előírás iránti kérelem nyomtatványa letölthető innen:
01_Beepitesi_eloiras_iranti_kerelem_kitölthetö
TERVÉRTÉKELŐ SZAKMAI KONZULTÁCIÓ
Tervdokumentáció benyújtásával kötelező szakmai konzultációt lefolytatni az alábbi esetekben:
a) egyszerű bejelentési eljárással építhető épületek esetén,
b) a településképi rendeletben rögzített településképi követelményektől a környezethez való illeszkedés érdekében, vagy egyedi építészeti megoldás igénye esetén
c) a nyilvántartott műemléki érték értékleltárba felvett elemét érintő örökségvédelmi bejelentéshez kötött tevékenység esetén, ha az a meglévő építmény egészének vagy több önálló rendeltetési egységének, alaprajzi elrendezésének, homlokzatának, nyílászáróinak vagy egyéb alkotórészének megváltoztatását eredményező felújítására vonatkozik.
A tervező vagy az építtető is kezdeményezhet szakmai konzultációt a településképi követelményeknek való megfelelőség tisztázása, a tervezett építészeti megoldások véleményezése érdekében.
A konzultáció lefolytatásához legalább a megértéshez szükséges szintű műszaki rajzok (alaprajz, metszet, homlokzat) és a tervezési helyszínt és környezetét bemutató fotók benyújtása szükséges. A szakmai konzultáció személyesen zajlik, a főépítész vagy az általa kijelölt szakirodai ügyintéző és legalább az épület felelős tervezőjének részvételével. A szakmai konzultációról emlékeztető készül, mely tartalmazza a főépítész részéről kifogást nem emelő vélemény tényét, vagy azokat az észrevételeket, melyek ellen a főépítész kifogást emel, s melyek módosítást, átdolgozást igényelnek. Ez esetben a főépítész szakmai véleményében javaslatokat tehet a településképi szempontoknak jobban megfelelő megoldásokra, és a kérelmező újabb szakmai konzultációra is kötelezhető. Amennyiben a kérelemhez benyújtott tervanyag településképi szempontból egyértelműen támogatható, a főépítész a kifogást nem emelő vélemény tényét tartalmazó igazolást személyes konzultáció nélkül 8 napon belül kiadja.
A szakmai konzultáció iránti kérelem nyomtatványa letölthető innen:
04_Szakmai konzultacio_kerelem_kitölthetö
TELEPÜLÉSKÉPI VÉLEMÉNYEZÉSI ELJÁRÁS
Településképi véleményezési eljárást kell elfolytatni az összes Eger közigazgatási területén lévő ingatlanon tervezett, jogszabályban meghatározott építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési munkákra vonatkozó építészeti-műszaki tervvel kapcsolatban, ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik. Az eljárás során kiadott településképi vélemény az építésügyi hatósági engedélykérelem kötelező mellékletét képezi.
A településképi véleményezési eljárás az alábbiakban letölthető kérelemre indul, melyet digitálisan vagy papír alapon kell a főépítészi irodához eljuttatni. A kérelmező a véleményezendő építészeti-műszaki dokumentációt elektronikus formában az építésügyi hatósági eljáráshoz biztosított elektronikus tárhelyre feltölti, melyhez a kérelem benyújtásával egyidejűleg a polgármesternek (főépítésznek) hozzáférést biztosít.
Az építészeti-műszaki dokumentációnak a véleményezéshez az alábbi munkarészeket kell tartalmaznia:
a) az építési hatósági engedélyezéshez készített műszaki tervdokumentáció építészeti rajzi munkarészei, melyek
aa) a településképi követelmények igazolására legalább a két szomszédos épület feltüntetésével utcaképet, látványtervet vagy fotómontázst is tartalmaznak.
ab) ha tervezett, ábrázolják a reklámhordozókat,
ac) részletesen bemutatják a tervezett színezést és anyaghasználatot.
b) az építész műszaki leírás, mely tartalmazza:
ba) a településképi követelményeknek való megfelelésről szóló rövid műszaki leírást,
bb) a rendeltetés meghatározását,
bc) a tervezési terület környezetét, a jelenlegi utcaképet bemutató fotódokumentációt.
c) amennyiben a benyújtást megelőzően szakmai konzultációra került sor, annak emlékeztetője.
A tervezési terület, és az építési munka sajátosságai alapján indokolt esetben a főépítész kezdeményezheti a terv építészeti-műszaki tervtanácsi véleményezését. Ez esetben, valamint a Helyi Építészeti-Műszaki Tervtanáccsal kapcsolatos 81/2012. (XII.21.) önkormányzati rendelet 10.§ (5) és (6) bekezdéseiben foglalt esetekben a településképi vélemény alapját a helyi tervtanács állásfoglalása képezi.
A polgármester a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül megküldi véleményét a kérelmezőnek a kérelmen megadott címre, továbbá véleményét elektronikus formában feltölti az elektronikus tárhelyre.
A településképi vélemény iránti kérelem nyomtatványa letölthető innen:
03_Telepuleskepi_velemenyezesi_eljaras_kerelem_kitoltheto
TELEPÜLÉSKÉPI BEJELENTÉSI ELJÁRÁS
Településképi bejelentési eljárást az alábbi, építési engedélyezési eljáráshoz nem kötött tevékenységek esetében kell lefolytatni:
A város teljes közigazgatási területén - ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - az alábbi esetekben:
a) építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása amennyiben annak utcaképi megjelenése (utcai homlokzata, épülettömege, tetőidoma) megváltoztatásával jár.
b) meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezésének, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása.
c) az épület közterületről feltáruló homlokzatához illesztett előtető, védőtető, árnyékolószerkezet építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása.
d) épületben az önálló rendeltetési egységek számának változtatása vagy rendeltetésmódosítása, ha a szükséges parkolók számának növelését teszi szükségessé.
e) közterületen vagy közhasználatú magánterületen kereskedelmi, vendéglátó rendeltetésű kitelepülések teraszok, télikertek létesítése.
f) önálló reklámtartó építmény építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása.
g) szobor, emlékmű, kereszt, emlékjel, emlékhely építése, elhelyezése, emlékfal építése.
A város településképi szempontból meghatározó területein (településképi rendelet 2. melléklet) - ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - az alábbi esetekben:
a) gazdasági célú és gazdasági célúnak nem minősülő reklámok
b) a beépített, illetve beépítésre szánt terület építési övezeteit ellátó (120 kV-os, közép-, kisfeszültség, valamint közvilágítási) villamos energia hálózat fejlesztése, új szakasz kiépítése.
c) a beépített, illetve beépítésre szánt terület építési övezeteit ellátó hírközlési hálózat fejlesztése, új szakasz kiépítése.
d) siló, ömlesztettanyag-tároló, nem veszélyes folyadékok tárolója, nem veszélyes anyagot tartalmazó, nyomástartó edénynek nem minősülő, föld feletti tartály, tároló építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése.
e) közterületi telekhatáron kerítés, hozzá kapcsolódó, építménynek minősülő háztartási hulladék elhelyezésére szolgáló hulladékgyűjtő és -tároló, előkertben kerti építmény építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése.
f) napelem panel, napkollektor, napelemes tetőcserép, szellőző-, klíma-, pénzautomata építményen vagy építményben való elhelyezése
g) utcabútorok elhelyezése.
h) 5 napnál hosszabb időre szóló, közterülethasználati megállapodáshoz kötött közterületi kitelepülés
i) megfelelőség-igazolással - vagy 2013. július 1. után gyártott szerkezetek esetében teljesítménynyilatkozattal - rendelkező építményszerkezetű, legalább 5 napig, és legfeljebb 180 napig fennálló
ia) rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény,
ib) kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény,
építése.
A településképi bejelentési eljárás az alábbiakban letölthető kérelemre indul. A bejelentéshez papíralapú dokumentációt kell mellékelni, vagy digitálisan eljuttatni a főépítészi irodához a telepuleskepi.eljaras@ph.eger.hu email címre.
A dokumentációnak a véleményezéshez legalább az alábbi munkarészeket kell tartalmaznia:
a) műszaki leírást a telepítésről és az építészeti kialakításról, a tervezett anyaghasználat és színezés bemutatásával
b) a jelenlegi állapotot bemutató fotódokumentációt
c) a tervezett állapotot bemutató látványtervet vagy fotómontázst
A bejelentés tárgyának megfelelően fentiekben felsoroltakon túl a dokumentációt szükség esetén ki kell egészíteni az alábbi, tervezői jogosultsággal rendelkező tervező által készített munkarészekkel:
a) helyszínrajz a szomszédos építmények és a terepviszonyok feltüntetésével,
b) alaprajz
c) valamennyi módosítással érintett homlokzat
d) utcaképi vázlat
e) rendeltetésváltozás esetén a településrendezési eszközök rendeltetésekre vonatkozó követelményeinek való megfelelés igazolása
f) műemléki jelentőségű területen a 29.§ (1) e) és g) pontok szerinti bejelentett tevékenység esetében a Közgyűlés szakbizottságának hozzájáruló döntését
Gazdasági célú és gazdasági célú reklámnak nem minősülő reklám elhelyezések esetében
a) műszaki leírást a tervezett kialakításról, az anyaghasználat és színezés bemutatásával, a pontos méretek feltüntetésével
b) a jelenlegi állapotot bemutató fotódokumentációt
c) a tervezett állapotot bemutató látványtervet vagy fotómontázst
d) szükség esetén tervezői jogosultsággal rendelkező tervező által készített
műszaki tervek
e) a reklámhordozó Ptk. szerinti tulajdonosának, mint adóalanynak az azonosító adatai (név, születési hely, születési idő, anyja szül családi és utóneve, adóazonosító jele vagy adószáma, lakóhelye, székhelye)
A polgármester a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül a bejelentett tevékenységet tudomásul veheti, végzését feltételekhez kötheti, vagy megtilthatja.
A településképi bejelentési igazolás iránti kérelem nyomtatványa letölthető innen:
02_Telepuleskepi bejelentesi_eljaras_kerelem_kitölthetö
TELEPÜLÉSKÉPI KÖTELEZÉSI ELJÁRÁS
A településképi kötelezési eljárás hivatalból, vagy bejelentésre indul és az alábbi eseteket vizsgálja:
a) településképi eljárás elmulasztása,
b) településképi bejelentési eljárásban megtiltott tevékenység folytatása,
c) településképi bejelentési eljárásban feltételek nélkül vagy feltételekkel tudomásul vett tevékenység eltérő végrehajtása,
d) a településképet rontó – gazdasági célú és gazdasági célú reklámnak nem minősülő – reklámok megszüntetése, amennyiben:
da) állapota nem megfelelő,
db) megjelenése idejétmúlt vagy félrevezető,
dc) nem illeszkedik a megváltozott környezetéhez.
e) a rendeletben megfogalmazott településképi követelmények be nem tartása
f) az épületek jókarbantartásának elmulasztása
g) építkezések átmeneti állapota keretében a terület adottságának megfelelő szintű bekerítése, rendben tartása.
Ezekben az esetekben a polgármester a településképi rendeletben meghatározott településképi követelmények teljesülése érdekében településképi kötelezést folytat le, melynek keretében 10.000 Ft-tól 1.000.000 Ft-ig terjedő településkép védelmi bírság kiszabására van lehetősége.
Az eljárások ügymenetéről bővebben az „Eger településképi védelméről" szóló 6/2018. (II.23.) önkormányzati rendeletből tájékozódhat, mely letölthető innen:
6/2018. (II.23.) Településképi rendelet
További kérdéseit a Főépítészi Csoport munkatársaihoz intézheti telefonon a 06 36 523 747–es telefonszámon, vagy személyesen ügyfélfogadási időben Eger, Dobó tér 2. szám alatt.