Hogyan javítható Egerben a tűzifa ellátás?
Ön is segíthet! Önkéntes alapon, anonim módon töltheti ki az ívet, amellyel sokat segíthet a városvezetésnek!
A Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft. vezetésével megvalósuló, HungAIRy elnevezésű LIFE integrált projekt célja a levegőminőség javítása 8 magyarországi régióban. A Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft. által koordinált projektben Eger mellett további 9 település és további szervezetek is részt vesznek.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a városi tűzifaellátási lánc szereplőinek vizsgálata, Eger fás biomassza termelésének és felhasználásának feltérképezése megkezdődött.
A lakosság tájékozottságát online kérdőív segítségével mérjük fel. A nem megfelelő lakossági fűtési módok alkalmazása (pl. szén, PET-palack, gumiabroncs vagy kezelt, festett fa égetése) a legjelentősebb forrása a fűtési szezonra jellemző rossz levegőminőségnek. A kérdőíves felmérés elsősorban a fatüzelésre vonatkozik, mely szintén jelentős légszennyező forrás, ha nem megfelelő módon teszik. Az eredmények alapján meghatározhatók azokat a beavatkozási pontok, ahol probléma tapasztalható a tűzifaellátási láncban.
Az eddigi válaszadók szilárd tüzelőanyagként jelentős részben tűzifát, elhanyagolható arányban pelletet és brikettet használnak fűtésre. A vásárlás során legmeghatározóbb tényező a fafajta (41%), illetve az ár (36%), a minőség a legkevésbé befolyásoló tényező. Ezt bizonyítja az is, hogy a válaszadók 40%-a közvetlenül a fűtési szezon előtt szerzi be a tüzelőanyagot, 11%-a pedig folyamatosan, kisebb adagokat vásárol a fűtési szezonban. A lakosság tehát nem veszi meg időben a tűzifát, hogy szárazon tudja a tűzre tenni, nem fordít kellő figyelmet a tűzifa nedvességtartalmára. Tömegre történő vásárlás esetén a legtöbb esetben a vásárló és a kereskedő sincs tisztában az adott mennyiség tényleges tömegével hiteles mérőeszköz hiányában. A fűtőérték szempontjából sem elhanyagolható a tűzifa nedvességtartalma, ugyanis a frissen kitermelt, ún. élőnedves fa tömegének a felét a víz adja. Ebben az állapotban történő tüzelés esetén a fűtőérték jelentősen csökken. Minden 10% többletnedvesség 9% fűtőérték-csökkenéssel jár! Ezek mellett lényegesen nagyobb mennyiségű légszennyező aeroszol részecske (hétköznapi nevén szállópor, PM2.5 és PM10) keletkezik, mellyel jelentős környezetterhelést okozunk. Az optimális nedvességtartalom a légszáraz állapot (15-18%), melyet a tűzifa 1-2 év megfelelő tárolás alatt ér el.
A hulladék égetése (pl. gumiabroncs, ruhanemű, műanyag, színes újság, bútor alapanyag, zöldhulladék) nemcsak a környezetet terheli, de az egészségkárosító hatása is jelentős. A lakosság érzékenyítésével és szemléletformálásával lehet a leghatékonyabban fellépni a légszennyezettség ellen. A helytelen gyakorlat helyett a fenntartható erdőgazdálkodás során termelődő biomassza helyi hasznosításának növeléséért teszünk, a helyes lakossági tüzelési technikák bemutatásával és az ellátási lánc további szereplőinek (erdőtulajdonsok, fakitermelők, fuvarozó cégek, értékesítők) bevonásával.
Az önkéntes, név nélküli online kérdőív kitöltése segít, hogy meghatározzuk a lakosság szükségleteit és megismerjük problémáikat, ezáltal hatékony intézkedéseket tudunk tenni a tűzifaellátási lánc optimalizálására.
A kérdőív itt tölthető ki:
https://app.ex.co/stories/egriuj10/a-v-rosi-t-zifa-ell-t-si-l-nc-szerepl-inek-vizsg-lata-a-f-s-biomassza-termel-s-nek-s-felhaszn-l-s