Felelősen a méhnyakrák megelőzéséért!
Folytatódik Egerben a jelentős városi hozzájárulással megvalósuló méhnyakrák-megelőző védőoltási program.
A méhnyakrák nemcsak az idősebb nők betegsége, hanem a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éves kor alatti nőknél! Hazánkban évente ~1200 hölgynél alakul ki a méhnyakrák és még mindig több mint 400 nőt veszítünk el minden évben a csendes gyilkosnak is nevezett betegség miatt! A méhnyakrákot védőoltással és rendszeres, évente végzett szűréssel ma már meg tudjuk előzni, ehhez azonban az szükséges, hogy felelősséget vállaljunk saját egészségünkért!
A méhnyakrák megelőzésére 2014 őszén elindul a nemzeti prevenciós program, ám Eger Önkormányzata nagyon fontosnak tartja, hogy minden leánygyermek védett legyen a teljes mértékben megelőzhető kórral szemben. Folytatódik tehát Egerben a jelentős városi hozzájárulással megvalósuló méhnyakrák-megelőző védőoltási program.
Elsődleges célunk az, hogy a szülőkkel karöltve védelmet biztosítsunk a méhnyakrák ellen a 2000. szeptember 1-je és 2001. augusztus 31-e között született egri lányok részére. Ők azok ugyanis, akik a múlt évben elkezdett egri programból, valamint az állam által 2014. őszén folytatandó védőoltásból kimaradnának. Rájuk is gondolunk!
Az akció másik fontos célja, hogy széles körben tájékoztatást nyújtson a nőkre veszélyes betegség megelőzésének lehetőségéről és preventív szemléletre neveljen.
A KÖLTSÉGEKRŐL:
A programban résztvevő leánygyermekek két adagos oltási költségének több mint 2/3 részét Eger Önkormányzata finanszírozza, a szülők által fizetendő összeg 11.860 Ft, erről az érintetteket már levélben tájékoztattuk.
MI A TEENDŐ?
A szervezési feladatokat a Védőnői Szolgálat és az Eger Város Védőnői a Családokért Alapítvány látja el. A védőoltást a szülőnek személyesen kell kérnie május 30-ig a Védőnői Szolgálat Barkóczy utca 15. szám alatti irodájában, beleegyező nyilatkozat kitöltésével és az érintett leánygyermek lakcímkártyájának bemutatásával.
Az önrészt az alapítvány számlájára - szintén május 30-ig - a Védőnői Szolgálatnál lehet befizetni, az alábbi időpontokban:
2014. május 26. hétfő, 7.30-16.00 óráig
2014. május 27. kedd, 15.30-18.00 óráig
2014. május 28. szerda, 7.30-9.30 óráig
2014. május 29. csütörtök, 14.00-17.00 óráig
2014. május 30. péntek, 7.30-12.00 óráig
Kiket érint a méhnyakrák?
A méhnyakrák nemcsak az idősebb nők betegsége: a 2. leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éves kor alatti nőknél. Hazánkban évente kb. 1200 nőnél alakul ki méhnyakrák, és még mindig közel 400 nőt veszítünk el a betegség miatt!
Azok körében, akik nem járnak rendszeresen nőgyógyászati szűrésre, a méhnyakrák csendes gyilkosként viselkedik: évek alatt fejlődik ki, miközben az érintett nők általában hosszú ideig semmilyen tünetet nem észlelnek. Mire a tünetek megjelennek, a betegség gyakran már előrehaladott stádiumánál tart. A daganatos stádiumig szerencsére a fertőzések csak kis része jut el.
A méhnyakrák okozta jelentős halálozáson túl a „túlélők" sokszor a meddőség súlyának terhével élhetnek csak tovább, ha a rákos szövet nagy kiterjedésű és műtéti eltávolítására van szükség.
A 20-40 éves nők körében gyakran fedeznek fel a szűrővizsgálaton ún. rákmegelőző állapotot. Ilyenkor gyakran műtéti úton kimetszik a fertőzött területet. Évente mintegy 8 000 ilyen műtétet végeznek hazánkban. Bár ebben a stádiumban még nem rákról beszélünk, ezen műtétek is járhatnak kockázattal, például egy későbbi gyermekvállalás esetén nehezebb teherbeesést vagy koraszülést eredményezhetnek.
A méhnyakrákot védőoltással és rendszeres szűréssel ma már meg tudjuk előzni, ehhez azonban az szükséges, hogy felelősséget vállaljunk saját egészségünkért.
Mi okozza a méhnyakrákot?
A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák, ezek nemi érinkezéssel jutnak a szervezetbe. Sajnos az óvszer használata nem elégséges a HPV-fertőzés kivédésére, mivel a vírus nemcsak közösüléssel, hanem az intim testrészek bőrfelületének érintkezésével is terjed. Könnyű terjedésének köszönhetően minden szexuálisan aktív nőt fenyeget a fertőződés veszélye.
A HPV-nek körülbelül 100 különféle típusát ismerjük, ezek közül 15 rákkeltő.
A HPV nagyon elterjedt: a becslések szerint a nők közel 80%-a megfertőződik vele. Szerencsére a fertőzések többsége magától elmúlik, ám ha tartósan fennmarad, évek alatt méhnyakrák alakulhat ki.
A szűrés a betegség idejében történő felismerésében segít
A méhnyakrák elleni küzdelem egyik fegyvere a betegség időben történő felfedezése. Hazánkban a sejtkenetvétellel végzett rendszeres méhnyakszűrés minden nő számára térítésmentesen hozzáférhető, így a korai felfedezés jó lehetőségét jelenti, a kóros esetek egy részét azonban így sem lehet felfedezni. A rákmegelőző állapot komoly lelki terhet ró a nőre.
Az igazi megelőzést a védőoltás alkalmazása jelenti
A méhnyakrák megelőzésének elsődleges módja a védőoltás alkalmazása, amely megakadályozza a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai által kiváltott fertőzés kialakulását.
Az oltóanyag nem tartalmazza a vírus örökítőanyagát, ezért az oltás nem okozhat rákot.
A méhnyakrák elleni védőoltásokból Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata azt az oltóanyagot választotta, amely a 2014/2015-ös őszi tanévtől bevezetésre kerülő nemzeti oltóprogramban szerepel. Az érintett korosztálynak fél év alatt kettő vakcina beadása szükséges a 0. és 6. hónapban (a második adag szükség esetén rugalmasan 5-7 hónappal az első adag után beadható).
A rendszeres méhnyakrák szűrésre az oltás felvétele esetén is szükség van, a vakcina és a szűrés együtt nyújt közel 100%-os védelmet a méhnyakrák ellen.
Kinek javasolt a méhnyakrák elleni vakcina?
A vakcina elsősorban a serdülő lányok részére javasolt, azonban a felnőtt nőknek is ajánlott, mivel minden szexuális életet élő nő ki van téve a rákkeltő HPV-vel történő fertőzés és újrafertőződés veszélyének. A rákkeltő HPV-vel történő fertőzés tartóssá válása a szervezetben az életkor előrehaladtával nő. Felnőtt nők esetében az oltás alkalmazásának feltétele a negatív citológiai (méhnyakszűrés) lelet. A méhnyakrák elleni védőoltást 9-55 éves korú nőkön vizsgálták.
Bizonyított, hogy az oltás hatékony a rákkeltő HPV törzsek ellen. Fontos azonban tudni, hogy a ritka HPV típusok ellen nem véd, ezért a vakcinációt követően is szükséges a rendszeres szűrővizsgálat.
Ma megvan a lehetőségük saját jövőjük védelmére azzal, hogy soha nem mulasztják el a nőgyógyászati rákszűrést, és megbeszélik kezelőorvosukkal a védőoltás előnyeit. Lehet, hogy az életüket mentik meg vele.
Kérem tisztelettel az időpontok pontos betartását!
Dr. Misz Mihály önkormányzati képviselő