3 MILIÁRD 358 MILLIÓ FORINT ADÓSSÁGOT
Eger Közgyűlése a január 16-án tartott rendkívüli ülésén egyhangúlag hozott döntést arról, hogy a város élni kíván az adósságkonszolidáció második ütemében biztosított lehetőséggel: az önkormányzat 2013. december 31-én fennálló 3 milliárd 358 millió 230 ezer 351 Ft adósságállományát is átvállalja a Magyar Állam.
A képviselők egy szavazással hat döntést hoztak, többek között kifejezték egyetértésüket abban, hogy Eger Önkormányzata a költségvetési törvényben leírt feltételekkel kívánja igénybe venni a konszolidációt. Határoztak arról, hogy az önkormányzat képviseletében Habis László polgármester megkötheti a megállapodást a Magyar Állammal, aláírhatja a megfelelő nyilatkozatokat és megteheti a szükséges intézkedéseket.
Az „Előterjesztés adósságkonszolidáció igénybevételéről" című napirend tárgyalása során Habis László polgármester elmondta: az adósságátvállalás folyamata nem növeli az államháztartás kötelezettségeit, hiszen az állami és önkormányzati adósságállomány ilyen értelemben mindig egybe számítandó tétel.
A Közgyűlés döntése nyomán 2014. február 28-ával megtörténik Eger teljes adósságállományának átvétele.
A polgármester leszögezte: Eger igen óvatos volt a hitelfelvételekkel, adósságaink között csupán két svájci frank alapú ügylet volt, az önkormányzat kötelezettségei között a deviza alapú hitelek aránya alig több mint 10%-os.
A képviselők közül többen tettek fel kérdést azzal kapcsolatban, hogy a város milyen célokra fordítja majd azt a saját forrást, amely az adósságállomány átvállalása, így a kamatterhek és más fizetési kötelezettségek enyhülése nyomán helyben marad.
Habis László válaszában kifejtette, hogy minden képviselővel egyeztetni kíván a 2014-es költségvetésről, ahogyan ez más években is megtörtént. Kiemelte: az adósságok átvállalása lehetőségeket nyitott az önkormányzat előtt, ugyanakkor látni kell, hogy teljesen más szabályozási rendszert is hozott magával: a helyhatóságoknak újfajta szemléletben kell dolgozniuk.
Eger polgármestere szerint a gazdaságfejlesztés, a déli iparterület bővítése lehet a város első számú prioritása a 2014-20-as uniós költségvetési időszakban. Eger első között kíván élni 2014 és 2020 között a közlekedési – gazdaságfejlesztési programok kínálta lehetőségekkel. Ennek a nagy munkának az előkészítő éve a 2014-es esztendő – mutatott rá a városvezető.
Fontos eredmény az is, hogy tendenciaszerűen emelkedik az Egerben eltöltött vendégéjszakák száma, s ebben Egernek további tartalékai vannak a 2013-as Termálfürdő-fejlesztés, valamint a Szépasszonyvölgyi Márai Aktív Turisztikai Látogatóközpont megépülésének köszönhetően.
Habis László leszögezte: Egerben igen intenzív beruházási tevékenységet folytat az önkormányzat, és ezt a folyamatot folytatni kell. A 2014-es év feladatai között megemlítette, hogy az önkormányzat sikeresen pályázott bölcsődék felújítására, ám miután az érintett bölcsődék óvodákkal találhatók egy épületben, szükséges az ingatlanok kapcsolódó részeinek felújítása, s ehhez önerőt kell biztosítania a városnak.
Képviselői felvetések között szó esett arról, hogy az önkormányzat a 2014-ben adódó lehetőséggel élve csökkentse az építményadót. Habis László polgármester válaszában elmondta: Eger mértéktartó és méltányos az adóztatásban, a magánszemélyek ingatlanadójában a törvényi mértékhez képest 93%-os mértékű kedvezményt alkalmaz a helyi rendelet. Az egri adómérték a 23 megyei jogú város között a második legkedvezőbb. Az önkormányzat mindemellett 2012-ben eltörölte a talajterhelési díjat, 2013-ban pedig a magánszemélyek telekadóját. Eger 2014-re nem emelt semmilyen adómértéket, az önkormányzat pedig második éve tartja befagyasztva a tulajdonában álló üzlethelyiségek bérleti díját.