Ugrás a fő tartalomhoz
2025. január 16. | Gusztáv

Tájékoztató az I. féléves adóbevételekről

Létrehozva: 2018. szeptember 18.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának feladatellátását a saját bevételek (ennek legjelentősebb része a helyi adókból befolyó bevételek), az állami támogatások, valamint az átengedett központi adók biztosították. Az önkormányzati adóhatóság által beszedett központi adók és bírságok (gépjárműadó, adók módjára kimutatott egyes bírságok) eltérő mértékben az évente elfogadott költségvetési törvényben megállapított arányban illeti meg az önkormányzatot.


A helyi adóztatás fő célja, hogy az önkormányzatnak olyan forrásaik legyenek, amelyek finanszírozzák az önkormányzatok kötelező és önként vállalt feladatait, folyamatos, kiegészítő jellegű bevételként jelenjenek meg, finanszírozzák az önkormányzatok szolgáltatásait.

 

Az önkormányzati adóhatóság (továbbiakban: adóhatóság) látta el az önkormányzat és hivatal működéséhez szükséges saját források jelentős részének beszedését, egyben más, az állam által az önkormányzathoz telepített hatósági feladatokat is végzett (gépjárművek adóztatása, adók módjára behajtandó köztartozások, közigazgatási eljárási illetékek beszedése, szálláshely engedélyezés, hagyatéki ügyintézés stb.).

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának adószámláira 2018. félévéig 2.305.203 ezer forint folyt be saját felhasználású bevételként.

 

Az adóbevételek nagyságára 2018. évben is alapvetően hatással volt, hogy az önkormányzat rendeleteiben hogyan és miként szabályozza a helyi adók mértékeit, kedvezményeit, mentességeit. Másodlagosan az adott terület gazdasági ereje, a helyben működő vállalkozások eredményessége, a lakosság fizetőképessége, valamint a turizmus növekedése is jelentősen befolyásolta az adóbevételek beérkezését, ütemét és a befolyó összegek nagyságait.

 

Eger Megyei Jogú Városban 2018. évben a befolyt helyi adók az önkormányzatnál kezelt adók 96,13%-át adták.

 

A helyi adónemeken belül az iparűzési adó (71,4%) továbbra is a meghatározó adónem. A vagyoni típusú adók a helyi adóbevételek 24,4%-át tették ki, míg a beszedett idegenforgalmi adó az adóbevételek 4,2%-át adta.

 

A helyi adóztatás bevezetése (1992.) óta a legmagasabb összegű első féléves helyi adóbevételt az idei, 2018. pénzügyi év adta, mivel 2.305.203 ezer forint saját felhasználású adóbevétel érkezett meg számláinkra. (2013. évhez képest adóemelés nélkül (!) 596,7 millió forinttal nőtt az adóbevétel összege.)

 

Az önkormányzatot megillető összes adóbevétel - a 2017. évi bevételekhez képest is jelentősen nőtt - 199.241 ezer forinttal magasabb volt a 2018. évi pénzügyi évben.

 

Az adóbevételeken belül - 2017-es évhez képest - a helyi adóbevételeink 194.216 ezer forinttal nőttek, ezen belül az iparűzési adóbevételek 160.785 ezer forinttal emelkedtek.

 

A vagyoni típusú adóbevételek 24.485 ezer forinttal növekedtek.

 

Az idegenforgalmi adóbevételek továbbra is emelkedő tendenciát mutatnak, a növekedés 8.945 ezer forint volt.

A 2018. évi pénzügyi adóbevételi előirányzat 50,15%-os arányban teljesült, tehát a tervezett bevételi hányad biztonsággal beérkezett. Óvatos bizakodásra adhat okot, hogy a címszámokon előírt előirányzat összességében arányosan teljesült.

 

Az idei év egyik legnagyobb feladat az volt, hogy az adóigazgatási eljárások terén az adóhatóság megfeleljen a jogszabályi előírásoknak és az új jogszabályok szellemében – szolgáltató adóhatóságként – végezze az adóigazgatási tevékenységét. Az önkormányzati adóhatóság még nagyobb hangsúlyt fektetett az elektronikusan intézhető ügyek bővítésére, fejlesztésére, hiszen 2018. január 1-jétől valamennyi gazdálkodó elektronikus módon tart kapcsolatot az adóhatósággal.

 

2018. január 1-jétől az adóhatóság előtt intézhető adóügyek (pl.: ideértve egyaránt a helyi adóval, gépjárműadóval, eljárási, közigazgatási illetékkel kapcsolatos ügyeket is) valamennyi adózó, számára teljes egészében, a teljes eljárási folyamatban elektronikus úton intézhetővé váltak. A kapcsolattartás formáját és módját a már említett Air., Art., valamint Eüsztv. szabályozza. Az Eüsztv-ben nevesített gazdálkodó szervezetek kötelesek adóügyeiket elektronikusan intézni. Sikerült egyszerűsíteni az ügymeneteket és folyamatos az ügyfél-tájékoztatás elektronikus formában is.

 

A polgármesteri hivatal ügyeinek 50,2 %-a adóügy, az adóügyek 37,8%-a elektronikus csatornákon érkezett az önkormányzati adóhatósághoz. Az adóhatósághoz 2018. évben 12.211 darab elektronikusan benyújtott nyomtatvány, ePapír, beadvány érkezett, ebből legnagyobb arányt a helyi iparűzési adóügyek tették ki.

 

Az e-ADÓ rendszeren keresztül 50.808 adózó (adónemenként) több mint 77.321 bevallási, bejelentési, bejelentkezési adata elérhető. A jogosultak naprakészen láthatják adószámláikat, ezáltal rövidülhetnek egyes hatósági ügyintézések időtartamai is. E szolgáltatás a Kormányzati Portálon keresztül érhető el, így garantált, hogy az adózók biztonságosan jutnak adataikhoz. Az adózói adatok megtekintésének feltétele az Ügyfélkapus regisztráció.

 

Önkormányzati adóhatóságunk elkötelezett az ügyfélcentrikus adófizetési módok további kiszélesítésében. Elektronikus bevallások és bankkártyás fizetési módok egyre elterjedtebbek és egyre népszerűbbek. Az Adó Iroda ügyfélfogadásán 3.807 ezer forint összegben fizettek bankkártyával (POS) az ügyfeleink. Az elektronikus rendszeren keresztül (VPOS) 6.519 ezer forint adót fizettek be ügyfeleink.

 

A követelés-kezelés és végrehajtási tevékenység eredményeként 2018. évben 123.883 ezer forint tartozás rendeződött, ez 15 millió forinttal magasabb, mint a megelőző év hasonló időszakában végrehajtásból befolyt adóbevétel összege.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!