Iparűzési adóalanyiság szabályai
Az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése és az iparűzésiadó-alanyiság szabályainak 2024. évtől történő változása
A korábbi szabályok értelmében az egyéni vállalkozónak a tevékenysége szünetelése esetén megszűnik iparűzésiadó-alanyisága, tekintve, hogy annak feltétele a vállalkozási tevékenység tényleges végzése. Az egyéni vállalkozás szünetelése alatt a vállalkozási tevékenység nem folytatható. Ezért az iparűzési adóban az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelését úgy kellett tekinteni, mintha a helyi iparűzésiadó-alanyisága megszűnt volna. Ennek következményeképp az egyéni vállalkozás szüneteltetését követő 30 napon belül záró bevallást kellett benyújtani.
Az adóadminisztráció csökkentése érdekében 2024. január 1-jétől a Helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) szabály úgy változik, hogy ha az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése adóéven belül, egybefüggően 181 napnál rövidebb ideig tart, akkor az nem eredményezi az adóalanyiság, és ennélfogva az adókötelezettség megszűntét, így nem kell adott esetben éven belül többször bevallást benyújtani (Htv. 35. § (2) bekezdés). A jogszabály módosításakor a jogalkotói cél az volt, hogy ha az adóéven belüli szünetelés rövid ideig tart, vagy szezonális tevékenység végzés esetén többször is megtörténik, akkor az ne eredményezze az adóalanyiság, és ennélfogva az adókötelezettség megszűntét, ne kelljen adott esetben éven belül többször bevallást benyújtani. A 2024. január 1-jétől hatályos szabály célja ugyanis az volt, hogy az adóéven belüli szünetelés csak akkor eredményezze az adóalanyiság megszűnését, ha az kellően hosszú időtartamon keresztül, egybefüggően tart.
A Htv. 35. § (2) bekezdése szerint az egyéni vállalkozót az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése időszakában is vállalkozónak kell tekinteni, feltéve, ha a szünetelés időszaka az adóéven belül egybefüggően nem éri el a 181 napot.
2024. adóévben az adózó tevékenységének szünetelése nem éri el egybefüggően a 181 napot, akkor az adózó a teljes adóévben adóalanynak tekinthető, így az adóévi adóról az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 2. melléklet II. cím A) pont 1./a) alpontja alapján az adóévet követő év ötödik hónap utolsó napjáig kell adóbevallást benyújtania.
Amennyiben a szünetelés egybefüggően meghaladja a 181 napot, úgy (a szünetelés kezdő időpontja +180 nap) záró bevallást kell majd beadnia az adózónak.
A Pénzügyminisztérium példákkal kiegészített útmutatója a Magyar Államkincstár honlapján, illetve Önkormányzatunk honlapján olvashatnak az érdeklődők: egyeni-vallalkozoi-tevekenyseg-szuneteltetesevel-kapcsolatos-jogszabalymodositas-ertelmezese-pm-valaszok-alapjan_0.pdf (lgov.hu)
Tájékoztatjuk arról is, hogy a benyújtott iparűzési adóbevallás hibátlan feldolgozása esetén az Önkormányzati adóhatóságtól az adózó tárhelyére értesítést kap, így fizetési kötelezettségét az Elektronikus Önkormányzati Portálon Nyitólap - E-Önkormányzat Portál (lgov.hu) is ellenőrizheti. Amennyiben előleg javítás történt, erről szintén külön értesítést kap az adózó tárhelyére. Ha az adózó a kijavítással nem ért egyet, az értesítés kézhezvételét követő 15 napon belül egyeztetés végett az Önkormányzati adóhatósághoz fordulhat. Amennyiben ezen értesítés megállapításaira a 15 napos határidőn belül észrevételt nem tesz, úgy adóbevallása a javított adatok szerint kerül feldolgozásra.
További részletes és bővebb információkat olvashatnak Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal ( https://www.eger.hu/hu/adougyek/tajekoztatok ) illetve a NAV honlapján.
Eger, 2024. május hó
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága