Ugrás a fő tartalomhoz
2025. január 10. | Melánia

Idegenforgalmi adókötelezettségekről röviden

Létrehozva: 2016. június 23.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága kiemelten kezeli az örömtelien megnövekedett idegenforgalommal kapcsolatos helyi adóigazgatási feladatokat. Ennek kapcsán szeretnénk néhány olyan fontosabb idegenforgalmi adókötelezettséggel kapcsolatos teendőt ismételten kiemelni, amelynek a betartása az Önök számára fontos, hiszen az adóeljárási szabályok különféle mértékű szankciókat társítanak ezen adókötelezettségek elmulasztása esetén.


Jelen tájékoztatónk célja, hogy rövid összefoglalást adjon Önöknek, mint szálláshely-üzemeltetőknek ahhoz, az Önkormányzati Adóhatóság felé pontosan, előírásszerűen, határidőben tudják teljesíteni az egyes idegenforgalmi adó kötelezettségeiket. Mindehhez a jogszabályi előírások alapos ismerete is szükséges, hogy az előírásoknak való megfelelés az Önök részéről sikeres legyen. 

 

Az idegenforgalmi adóra vonatkozó jogszabályok

 

A helyi adók, így az idegenforgalmi adó egyes szabályait – keretjelleggel - a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.), tartalmazza, továbbá az egri szálláshelyek tekintetében Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének az idegenforgalmi adóról szóló 11/2012. (III. 30.) önkormányzati rendeletében (továbbiakban: önkormányzati rendelet) foglaltak irányadóak. Tájékoztatjuk Önöket, hogy valamennyi jogszabály letölthető a már hivatkozott elérhetőségről.

 

A "tárgyi" jogszabályok mellett az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) rendelkezik arról, hogy az adózó (jelen esetben a szálláshely üzemeltető) az idegenforgalmi adó megállapítása, megfizetése érdekében milyen adókötelezettség teljesítésére kötelezett.

 

Vendégkönyv vezetésének néhány lényeges mozzanata

 

Az adókötelezettség megállapításnak első lépése a vendégregisztráció.

 

Az Art. 14. § (1) bekezdés f) pontja alapján a szálláshely üzemeltetője, aki egyben adózónak is minősül, köteles a törvényben vagy más jogszabályban (önkormányzati rendeletben) előírt módon vezetni a nyilvántartásait.

 

Az önkormányzati rendelet 8. § (2) bekezdésben megjelölt szálláshelyeknek (panzió, kemping, üdülőház, közösségi szálláshely, egyéb szálláshely) az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített, a rendelet 1. mellékletében meghatározott adattartalmú „Vendég- és idegenforgalmi adónyilvántartás"-t (vendégkönyv) kell vezetnie.

 

A nyilvántartás magába foglalja a vendégnyilvántartást és az adóanalitikus nyilvántartást, ez utóbbit az Art. kötelezően előírja a szálláhely üzemeltetők részére. A nyilvántartás olyan adatokat is tartalmaz, amely a szálláshelyek részére is megnyugtató módon visszakereshetővé teszi az ott elszállásolt vendégeket. A szálláshely üzemeltetője egyben köteles gondoskodni arról, hogy a nyilvántartás a szálláshelyen folyamatosan, vezetésre és ellenőrzésre alkalmasan rendelkezésre álljon.

 

A hatályos előírások szerint, a szálláshely üzemeltetője a szálláshelyre bejelentkező magánszemélyt haladéktalanul köteles az előírt adattartalmú és folyamatosan vezetett nyilvántartásában rögzíteni, a szálláshely csak a vendég- és idegenforgalmi adó nyilvántartásba vételt követően foglalható el.

 

A nyilvántartásban a vendég érkezésekor rögzíteni kell a nevét, születési helyét és idejét, lakcímét, állampolgárságát, azonosító okmánya számát, az érkezés, távozás napját és időpontját.

 

A vendégnyilvántartás sorai külön-külön biztosítja a vendégek adatainak egyenkénti bejegyzését, így a visszatérő vendéget is minden tartózkodás alkalmával külön sorban, minden adatával együtt kell feltüntetni.

 

Az érkezési és távozási időponthoz is szükséges rögzíteni, egyúttal már az érkezéskor rögzíteni kell a távozás (várható) időpontját. Amennyiben ez az időpont bejegyzést követően változik, az eredeti bejegyzés egyszeri áthúzásával, felé írással kell szabályszerűen korrigálni, a megjegyzés rovatban pedig a módosítás okát fel kell tüntetni.

 

A vendég távozásakor a nyilvántartásba be kell vezetni a vendég távozásának napját, időpontját (amennyiben az előzetes adathoz képest változott), a ténylegesen eltöltött vendégéjszakák számát, az ebből adómentesen eltöltött vendégéjszakák számát és az adómentesség jogcímét, az adóköteles vendégéjszakák számát, a vendég vagy képviselőjének aláírását, a beszedett idegenforgalmi adó összegét, a kibocsátott számla, nyugta sorszámát. Aláírás hiányában a bejegyzett adatok nem tekinthetőek hitelesnek.

 

Az adóbevallás és az idegenforgalmi adó megfizetés időpontjában kell bejegyezni a beszedett adó önkormányzat felé történő bevallásának és megfizetésének idejét. Az adófizetési kötelezettség minden esetben a szállásadót terheli, akkor is, ha a vendégtől az idegenforgalmi adót nem szedte be. Erre azért is szükség van, hogy a szálláshely maga is ellenőrizhesse az adókötelezettségek pontos teljesítését.

 

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy az olvashatatlan, átírt, beazonosíthatatlan bejegyzések nem fogadhatóak el ellenőrzés során szabályszerűnek, így kérjük, hogy az egyes bejegyzésekre és azok javításaira különös gonddal ügyeljenek.

 

Amennyiben utólagos ellenőrzés, vagy helyszíni ellenőrzés során az önkormányzati adóhatóság megállapítja, hogy a nyilvántartási kötelezettségének a szálláshely üzemeltetője nem az előírásoknak megfelelően tett eleget, az Art. felhatalmazása alapján mulasztási bírságot is megállapíthat.

 

Idegenforgalmi adóbevallási kötelezettség elmulasztása mulasztási bírság megállapítást vonhat maga után

 

Az idegenforgalmi adó beszedése, illetve az általa beszedett adóra vonatkozó bevallás megtétele a szálláshelyet üzemeltető kötelezettségei közé tartozik a Htv. 34. § (1) bekezdése, illetve a 30. § (1) bekezdés a) pontja alapján.

Az Art. 32. § (4) bekezdése alapján idegenforgalmi adóbevallási kötelezettségnek az adóbeszedésre kötelezett a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig tehet eleget.

 

Az adóbeszedésre kötelezett adózónak az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon (nyomtatvány száma: „EGER1635") az adómentes és adóköteles vendégéjszakákról, a beszedett idegenforgalmi adóról kell a bevallást benyújtania.

 

A vállalkozók és vállalkozások csak elektronikusan, a magánszemélyek elektronikusan vagy papír alapon nyújthatják be a bevallásaikat.

 

Felhívjuk figyelmüket, hogy az Art. 172. § (1) bekezdés b) pontja alapján a magánszemély adózó 200.000 forintig, más adózó 500.000 forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha a bevallási kötelezettségét a bevallás határidejét követően, de az adóhatóság felszólítását, ellenőrzését megelőzően késedelmesen teljesíti és késedelmét nem menti ki.

 

Idegenforgalmi adó befizetési határideje

 

A Htv. vonatkozó rendelkezései és az Art. 2. számú melléklet II.3. b) pontja szerint a beszedett és bevallott idegenforgalmi adót az adózónak a beszedést követő hó 15. napjáig kell az adóhatóság megfelelő számlájára* befizetnie. Azaz, a havi bevallás időpontja egybe esik az adófizetési határidővel!

 

*Eger Megyei Jogú Város Önkormányzat Tartózkodási Idő Utáni Idegenforgalmi Adó Beszedési Számla 12033007-00102883-02000002

 

Tájékoztatjuk Önöket, hogy az Art. 172. § (14) bekezdése szerint, ha az adóbeszedésre kötelezett adóbeszedési kötelezettségét részben vagy egészben elmulasztotta, vagy a beszedett, illetve megállapított és levont adót nem fizette meg, késedelmi pótlék mellett 50%-ig terjedő mulasztási bírságot fizet. A bírság alapja a beszedni, levonni, illetőleg megfizetni elmulasztott adó összege.

 

Adókötelezettségeket érintő változás bejelentési kötelezettség

 

Az Art. és az egyéb jogszabályok alapján a szálláshely-üzemeltetők kötelezettsége az is, hogy valamennyi nyilvántartott adatban bekövetkezett változást 15 napon belül jelentse be Önkormányzati Adóhatóságunkhoz.

 

A változás bejelentési kötelezettség késedelmes teljesítése vagy elmulasztása miatt mulasztási bírság kiszabására kerülhet sor az Art. 172. § (1) bekezdés a) pontja szerint.

 

Kérjük a Tisztelt Szálláshely-üzemeltetőket, hogy a fentiek alapján az idegenforgalmi adóval kapcsolatos nyilvántartási, bevallási és befizetési kötelezettségeiknek fokozott figyelemmel tegyenek eleget.

 

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a központi és helyi adójogszabályokról, önkormányzati adókkal kapcsolatos tájékoztatókról, információkról, elektronikus és papír alapú bevallási nyomtatványokról az www.eger.hu (adóügyek), ado.eger.hu elérhetőségen részletesen tájékozódhatnak. A jelzett elérhetőségekről bármely adózó (a regisztrációt követően) elektronikusan – az ügyfélkapun keresztül - lekérdezheti folyószámláját, befizetéseit, bevallásait, számlánkénti egyenlegét és más fontosabb nyilvántartott adatát.

 

Tájékoztatjuk továbbá Önöket arról is, hogy ügyfélszolgálatunkon keresztül lehetőség van bankkártyával történő fizetésre is, illetve az E-adó folyószámla rendszerünkön keresztül pedig online bankkártyás rendszert is lehet indítani.

 

Köszönjük, hogy tevékenységével hozzájárul Eger Megyei Jogú Város fejlődéséhez.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!