Új lehetőséget kaphat a volt Kepes Központ épülete
Az egykori Kepes Központ épületének nyílt licites értékesítéséről tárgyal májusi ülésén az egri közgyűlés. A döntés célja a város működőképességének megőrzése és pénzügyi egyensúlyának megerősítése egy olyan időszakban, amikor a költségvetési hiány kezeléséhez haladéktalan intézkedésekre van szükség.
2025 februárjában rendkívüli ülésen tárgyalta a közgyűlés Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának és költségvetési szerveinek gazdálkodási kilátásait. Akkor elhangzott: az előzetes adatok alapján a város működési és felhalmozási célú bevételeinek főösszege közel 20 milliárd forint, miközben a kötelező és önként vállalható feladatok kiadásai elérik a 24 milliárd forintot. A közel 4 milliárd forintos hiány már rövid távon is veszélyezteti az önkormányzat működőképességét.
A testület ennek megfelelően több haladéktalan intézkedést is szükségesnek ítélt a működésképtelenség elkerülése érdekében. Ezek között szerepel a forgalomképes önkormányzati vagyonelemek mielőbbi – a felelős gazdálkodás törvényi követelményeinek és az egriek jogos elvárásainak is megfelelő – hasznosításának biztosítása. Az azóta eltelt időszak visszaigazolta a döntés súlyát: a költségvetési helyzet kritikussá vált, és már nincs fedezet több, kötelező városüzemeltetési feladat ellátására sem. Ilyen például a parkfenntartás, a köztisztaság fenntartása, a játszóterek karbantartása, az illegális hulladék elszállítása, az utak és járdák karbantartása – köztük a kátyúzási munkák –, parkolóhelyek kialakítása vagy a rágcsálóirtás.
A forráshiány hatásai tehát nemcsak a városképet és az életminőséget érintik érzékelhetően, hanem egyre több területen veszélyeztetik a város alapvető működését is.
Az egri belvárosában található, történelmi jelentőségű ingatlan – az egykori Ifjúsági Ház, majd Művészetek Háza, a közelmúltban pedig Kepes Központként működő épület – hosszú ideje nem lát el aktív funkciót, üresen áll, karbantartása folyamatos költséget jelent az önkormányzatnak, miközben állaga fokozatosan romlik. Hasznosítása jelenleg nem valósítható meg önkormányzati forrásból.
Az előterjesztés alapján az ingatlan értékesítése nyílt, átlátható licites eljárás keretében történne, amely lehetőséget biztosít arra, hogy az önkormányzat a vagyongazdálkodási szempontokat érvényesítve hozzon felelős döntést. A nyílt versenyeztetés biztosítja, hogy a lehető legkedvezőbb feltételekkel kerüljön új tulajdonba az ingatlan.
A városvezetés célja, hogy az értékesítés révén egyszerre járulhasson hozzá a város pénzügyi egyensúlyának helyreállításához és a jelenleg kihasználatlan épület hosszú távon fenntartható sorsának rendezéséhez. A javaslatról a májusi közgyűlés dönt.