Ugrás a fő tartalomhoz
2024. szeptember 16. | Edit

Eger gazdasága az iparűzési adóbevallások tükrében

Létrehozva: 2024. szeptember 05.  |  Utoljára frissítve: 2024. szeptember 05.

Eger Megyei Jogú Város gazdasága a 2023. évi iparűzési adóbevallások tükrében (Adatok forrása: Önkormányzati ASP adattárházi adatok 2024.09.01-i állapot szerint)

A vállalkozók/vállalkozások -jellemzően 2024. május 31-ig nyújthatták be elektronikusan a 2023. évet érintő helyi iparűzésiadó-bevallásukat („23HIPAK") Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága felé. Általánosságban az iparűzési adó alapját a nettó árbevétel összegéből kiindulva kellett meghatározni és csökkenteni lehetett az eladott áruk beszerzési értéke és a közvetített szolgáltatások értéke, az alvállalkozói teljesítések értékével, az anyagköltséggel és az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költségével. Az adó mértéke változatlanul az adóalap 2%-a. Az egyszerűsített adóalapmegállapítást választó adóalanyoknak a bevallást csak bizonyos feltételek fennállása esetén kellett benyújtani! 2023. évtől az egyszerűsített adóztatást bármely vállalkozói csoport választhatja, legyen ő társaság vagy egyéni vállalkozó magánszemély. A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: Htv.) 39/A. §-a értelmében az a vállalkozó, akinek/amelynek az adóévben a bevétele nem haladja meg a 25 millió forintot, vagy a 120 millió forintot, feltéve, hogy az adóévben a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző átalányadózónak minősül, az adóévi adó alapját tételes sávos összegben is megállapíthatja.

A bevallási adatok alapján 1.498 vállalkozás nem csak Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata felé adózott, hanem más település vagy települések felé is, így éves iparűzési adójukat meg kellett osztaniuk. Közülük az egy millió forint felett adót fizetők (303 vállalkozás) meghatározó nagyságot képviselnek az egri adófizetők között, hiszen az éves adó 67 %-át ők fizetik.

A benyújtott és feldolgozott bevallások adatai alapján az Egerben adózó vállalkozások 21,5% adót egyáltalán nem fizet, jellemzően ők vagy szüneteltetik a tevékenységüket, vagy nem volt kimutatható adóalapjuk.

A vállalkozók 25,7%-ának éves iparűzési adója 10 ezer forint és 50 ezer forint közé esik. Az adózók 67%-ának az éves adója nem éri el a 100 ezer forintot, ők egyébként az összes iparűzési adó mindössze 1,7%-át fizették.

A teljes cikket itt olvashatja.

Eger, 2024. szeptember hó.

Korsós László s.k.

Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Adóiroda vezetője