Költségvetési Csoport ügyrendje
Közzétételi egység: Elérhetőségi adatok
Ügyrend : hatályos 2021. április 1-től
1./ Költségvetési tervezés főbb feladatai:
a) Számszaki előkészítő munkát végez az önkormányzat gazdasági programtervezeteinek elkészítéséhez.
b) Számszaki előkészítő munkát végez és összeállítja az éves költségvetési rendelet anyagát (intézményi és önkormányzati bevételek, központi költségvetési támogatások, átvett pénzeszközök számszerűsítése, költségvetési szervek kiadásainak, működési és felhalmozási kiadások, átadott pénzeszközök számszerűsítése, létszámkeretek megtervezése, gördülő tervek készítése, költségvetést megalapozó kimutatások, táblázatok, ábrák koordinálása).
c) Segíti az éves költségvetési rendelet tervezetének szövegező munkáját és a költségvetési terv általános indoklásával összefüggő munkálatokat.
d) Az elfogadott költségvetésről információt szolgáltat a Magyar Államkincstáron keresztül a központi költségvetés számára (adatszolgáltatás az intézményi költségvetési füzetek felülvizsgálatához, az önkormányzati költségvetési füzet elkészítése és összesítése).
2./ Költségvetési előirányzatok változtatása, módosításának főbb feladatai:
a) Elkészíti a költségvetési rendelet-módosításokat (polgármesteri saját hatáskörű módosítások koordinálása, az állami forrásokból kapott előirányzatok és a közgyűlés által hozott döntések átvezetése a rendeletben)
b) Kiértesíti a költségvetési szerveket az előirányzatok változásáról.
3./ Költségvetési előirányzatok rendelkezésre bocsátásának feladatai
a) Kezeli az önkormányzati költségvetési elszámolási számlát és a kapcsolódó alszámlákat. Napi utalásokat végez.
b) Biztosítja az intézmények finanszírozását, pénzellátását.
4./ Törzskönyvi nyilvántartás és azonosítás feladatai:
Kialakítja, felügyeli az önkormányzati költségvetési szervek törzskönyvi nyilvántartásait, elvégzi az Államkincstár felé a szükséges bejelentéseket (alapítás, módosítás, megszüntetés stb.)
5./ Költségvetés végrehajtásával és a költségvetési gazdálkodással összefüggő feladatok:
a) Folyamatosan és naprakészen megbízható adatokat szolgáltat a vezetésnek a bevételek mindenkori helyzetéről, a kintlévőségekről, a behajtások állásáról.
b) Figyelemmel kíséri és kezeli - a likviditási finanszírozási tervek alapján - az átmenetileg szabad pénzeszközöket a költségvetési rendelet szerinti eljárásrendben.
c) Figyelemmel kíséri a finanszírozási bevételek, a nem végleges bevételek és az általános forgalmi adó bevételek alakulását.
d) Figyelemmel kíséri a kiadások - rendelkezésre álló pénzeszközök és kiadási előirányzatok - cél szerinti felhasználását (működési kiadások, felhalmozási kiadások).
e) Biztosítja a költségvetési gazdálkodás vertikális folyamatainak szigorú sorrendjét (ellenjegyzés, kötelezettségvállalás, érvényesítés, utalványozás).
f) A tevékenységet közvetve vagy közvetlenül szolgáló tárgyi eszközökről nyilvántartásokat vezet (értékesítés, bérbeadás).
g) Nyilvántartja a befektetett és forgatási célú pénzügyi eszközöket (részesedések, értékpapírok, adott kölcsönök). Folyamatosan figyelemmel kíséri a befektetett és forgatási célú pénzügyi eszközök értékének alakulását.
h) Folyamatos nyilvántartást vezet az önkormányzat hiteleiről, a szerződéseknek megfelelő tőke- és kamattörlesztéseket határidőben teljesíti.
i) A hatáskörébe tartozó bevételek beszedésére tett intézkedés kapcsán kiállítja az értékesített termékekről, szolgáltatásokról a számlát.
j) A kiszámlázott és beszedett bevételekről analitikus nyilvántartást vezet.
k) Kontírozza a banki és pénztári kivonatokban befolyt, hatáskörébe tartozó bevételeket.
l) Negyedévente hátralék-kimutatást készít.
m) Analitikus nyilvántartást vezet a sajátos elszámolásokról, az időbeli elhatárolásokról.
n) Folyamatosan aktualizálja a vevők analitikus nyilvántartását.
o) Egyeztet a főkönyvi könyvelés adataival.
p) Vezeti a költségvetési előirányzatok és azokban bekövetkezett változások nyilvántartását az önkormányzat egészére.
q) Elvégzi a feladatkörébe tartozó címszámok terhére vállalt kötelezettségek ellenjegyzését, és arról analitikus nyilvántartást vezet.
r) Nyilvántartást vezet a beérkezett számlákról.
s) Határidőben gondoskodik a szállítói számlák, egyéb kifizetések teljesítéséről.
t) Elvégzi az utalványrendelettel felszerelt bizonylatok kontírozását.
u) A kiadásokról címenként, azon belül kiemelt előirányzatonként, rovatonként főkönyvi számla mélységű analitikus nyilvántartást vezet a GORDIUS pénzügyi rendszer keretében.
v) Egyeztet a főkönyvi könyvelés adataival, a teljesített bevételekről és kiadásokról információt szolgáltat (pénzforgalmi információ, féléves, háromnegyedéves, éves beszámoló, egyéb információ).
w) Ellátja a pénztárellenőri feladatokat.
x) Egyéb analitikus nyilvántartást vezet az alábbi kiemelt területeken:
• Egyéb tartós részesedések nyilvántartása (üzletrészek).
• Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és forgatási célú értékpapírok nyilvántartása (államkötvények).
• Beruházási, felújítási feladatoknál a jóteljesítési garancia miatt visszatartott összegek analitikus nyilvántartása.
• Fiatalok lakáskölcsön törlesztéseinek nyilvántartása.
• Önerős közműfejlesztési közösségek bevételeinek és kiadásainak egyedi nyilvántartása.
• EVAT Zrt. lakás- és nem lakáskezeléséhez kapcsolódó nyilvántartások.
• vezeti egyes nemzetiségi önkormányzatok számlájának analitikus nyilvántartását, a kiadások, bevételek kontírozását.
y) Részt vesz a havi pénzforgalmi jelentések elkészítésében, ellenőrzésében, valamint a negyedéves mérlegjelentések összeállításában, pénzforgalmi jelentéssel történő egyeztetésében.
z) Egyes nemzetiségi önkormányzatok könyvelési feladatainak, pénzforgalmi jelentéseinek és mérlegjelentéseinek elkészítése, beszámolók összeállítása
6./ A költségvetési beszámolással összefüggésben számszakilag elkészíti a testületek és a központi költségvetés részére az önkormányzat éves beszámolójához kapcsolódó rendelettervezetet, éves beszámolót (mérleg, pénzforgalmi jelentés pénzforgalom előirányzatok egyeztetése, maradvány, eredmény kimutatás, központi támogatások elszámolása, kiegészítő mellékletek). Előkészíti a jogszabályokban előírt adatokat a zárszámadás mellékleteihez, kimutatásaihoz.
7./ Költségvetési ellenőrzéssel összefüggő feladatok:
a) Segítséget nyújt az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek éves beszámolójának ellenőrzéséhez.
b) Az ellenőrzési feladat munkafolyamatba épített ellenőrzés keretében valósul meg. A GORDIUS pénzügyi rendszer utalványainak szabályos és pontos elkészítését folyamatba épített ellenőrzéssel biztosítja.
c) Folyamatosan ellenőrzi az előirányzati és teljesítési adatok alakulását.