Pinceszínház Eger Művészeti Közhasznú Egyesület
A Pinceszínház Eger Művészeti Közhasznú Egyesület 1998 óta működik Egerben. A kezdetekben gyermek színjátszó csoportokkal foglalkoztunk, majd nyaranta szabadtéri színházi előadásokat hoztunk létre. Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata 2010-ben közszolgáltatási szerződést kötött az egyesülettel. Az elmúlt években a színházi előadásokon kívül, a Társadalom Megújulás Operatív Program – TÁMOP pályázatiban is sikeresen tevékenykedünk. Jelenleg négy pályázatban dolgozunk Egerben és három (Kazincbarcika, Miskolc, Kaposvár) fióktelepünkön.
Pályázatainkban negyvennyolc intézménnyel kötöttünk együttműködési megállapodást, ebből tizenkettőben fogyatékkal élő gyerekek számára biztosítunk oktatási és kulturális programokat. A színházi előadások, táncházak, játszóházak mellett, a pedagógiában új és korszerű művészetterápiás módszerünkkel próbálunk más, követhető utat is megmutatni a fogyatékkal élőknek és a hátrányos helyzetű térségekben élő gyerekeknek.
Pszichodráma
Tizenhat éve a gyermekek körében kifejlesztett és hatékonyan alkalmazott, pszicho-drámai módszerünket, három évvel ezelőtt a felnőtteknél is sikeresen alkalmaztuk. Beindítottuk a Heves Megyei Büntetés Végrehajtási Intézettel közös, „Börtön projektünket", amelynek keretében női fogvatartottak körében végeztünk és végzünk művészetterápiás foglalkozásokat. Ennek egyik eredménye az elmúlt évben bemutatott, „Barácsok közt" című előadásunk, amely számunkra szintén jelezte, hogy módszerünkkel, a másság elfogadása, a felzárkóztatás és a „visszailleszkedés elősegítése" területén is helyes úton járunk.
Egri Érsekkerti Nyári Játékok
Az évközi elfoglaltságainkon túl, hat éve az egri érsekkerti szabadtéri színpadunkon tartjuk nyári színházi bemutatóinkat. Az előadások különlegessége – azon túlmenően, hogy minden évben megpróbálunk a színházi szakma legjobbjaival együtt dolgozni -, gyermek és felnőtt előadásainkat is mi álmodjuk színpadra és a közös célokért együtt gondolkodó és alkotó „csapatunkkal" valósítjuk meg azokat. Az általunk évek alatt folyamatosan épülő közösség erejét használjuk fel alkotói munkánk során, amelynek eredményei nemcsak számunkra különlegesek és felemelők, hanem azoknak a nézőknek is, akik évek óta részesei annak a csodának, amelyet mi, sajátos színházi látásmódunknak és világunknak álmodtunk meg. A színház és a kultúra működtetésével kapcsolatos elképzeléseinket, és a korábbi gyakorlattól talán eltérő gazdasági szemléletünket a jelenlegi gazdasági környezet, életszerűnek, gazdaságilag megvalósíthatónak igazolta vissza. Nyaranta közel ötven előadásunk van Egerben és más városokban. A színpadi sikereken „felbuzdulva" az elkövetkezendő években, Egerben szeretnénk egy, a „Szegedi Nyári Játékokhoz" hasonló szakmai projektet elindítani, az ehhez szükséges feltétel rendszert, saját és önkormányzati segítséggel, illetve pályázati és egyéb támogatás igénybevételével szeretnénk megvalósítani.
Egri Nemzetközi Alkotó- és Művésztelep
A nyári színházi évadunk mellett három éve „összművészeti találkozó" létrehozásának ötletével, ismert festő és alkotó művészek közreműködésével elindítottuk az Egri Nemzetközi Alkotó- és Művésztelepünket, Győrfi András és Szőke Péter Jakab szakmai felügyeletével. Minden évben 10-12 művész látogat el hozzánk az ország különböző tájairól és Európa más városaiból, hogy egy héten keresztül Egerben alkosson és találkozzon más művészeti ágak képviselőivel (színészek, előadó művészek, zenészek, táncosok). A költségeket a pinceszínház állja, de az itt készült alkotások a színházunk tulajdonába kerülnek, ezekből állandó kiállítást szerveztünk és szervezünk, amelyre minden évben sokan kíváncsiak a városban.
„Sit Down" színtársulat
Az eddig elvégzett munkánk méltó folytatása lehet ebben az évben, színházunk új tagozata, a „Sit Down" színtársulat. A Kaposvári Színművészeti Egyetem közreműködésével fogyatékkal élőkből hozunk létre profi társulatot, akik színészképzést is kapnak. Az alapításban és elképzeléseink megvalósításában, Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata is támogat bennünket. Az önkormányzattal közösen a működéshez szükséges épületet is megtaláltuk Egerben, a színházi élet beindításához a szükséges eszközökön túl (hang és fénytechnika) az épület felújítására és átalakítására is szükség van. Ehhez a város segítségén túl, szükségünk van további támogatókra is, amelyek a cél érdekében TAO vagy egyéb támogatással segítené elképzeléseink megvalósulását Egerben. Ám az egri fogyatékkal élők színtársulatának létrehozásával a munka nem állna meg Magyarországon. Szeretnénk más vidéki városban is megtalálni azokat, akik velünk együtt gondolkodnak és munkálkodnak azon, hogy a fogyatékkal élő emberek példát lássanak maguk előtt, hogy álmaik és elképzeléseik, egy nyitott és befogadó társadalomban megvalósíthatók legyenek.
Levelezési cím: Eger, Bartók Béla tér. 6.
Weboldal: http://pinceszinhazeger.hu/
E-mail: info@pinceszinhazeger.hu
Telefon: +36 70 258 7074