Felsőváros Csillagai közösen a közösségért
Támogatási szerződés száma: TOP-6.9.2-16-EG1-2017-00001 Kedvezményezett: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata
A projekt célterületének meghatározása a Felsővárosnak nevezett lakótelepet magában foglaló 3 választókerület alapján történt.
A projekt célja, hogy teret engedve a helyi civil szerveződéseknek, aktivizálja az akcióterület lakosságát abban a reményben, hogy a jövőben nem csak lakásuk, de házuk és lakótelepük tulajdonosának is fogják érezni magukat; megerősödnek a szükséges kompetenciák, az önkéntesség, a helyi identitás, valamint a településrészhez való kötődés is. A tervezett beavatkozások minőségi változást hoznak a települési közösségek életében.
A projekt elsődleges célcsoportja az akcióterületen élő emberek csoportja. Eger MJV választókerületi névjegyzékének adatai szerint az akcióterületen élő lakosság száma a 2017. június 01-jei adatok alapján 11.974 fő volt. A projekt konzorciumi formában valósul meg az Egri Kulturális és Művészeti Központ és az Egri Szociális Szolgáltató Intézmény részvételével.
A projekt keretében tervezett tevékenységek:
• Eger-Felsőváros közösségi tevékenységének történeti feltárása és a lakosság számára elérhetővé tétele. A tevékenység megvalósításának célja a közösségi értékek, jó gyakorlatok feltárása, bemutatása és megőrzése a folyamatosság fenntartása és új értékek létrehozásának elősegítése érdekében.
• Tájékoztató közösségi információs pont kialakítása az akcióterületen. Az információs pont napi nyitvatartási időben, megbízható és naprakész szolgáltatást nyújt, megfelelően felkészült szakmai munkatárssal. A közösségi információs pont helyszíne a már meglévő és a felsővárosiak által elérhető EKMK Forráspont Lakossági Információs és Szolgáltató Iroda bázisa lesz.
• Közösségi akciók, tevékenységek, események megvalósítása. Az alábbi tevékenységek vannak tervezve: közösségek szomszédolása; közösségi helyismereti kiállítások megszervezése; közösségi találkozók; programok, folyamatok megvalósítása, generációk közötti tudásátadáshoz kapcsolódó rendezvénysorozatok; a helyi nyilvánosság fórumainak megteremtése, meglévő fórumainak fejlesztése; részvételi fórumok elindítása, működtetése, meglévők fejlesztése; szomszédos településrészekkel történő kapcsolatfelvétel; egyéb kulturális programok.
• A közösségfejlesztési folyamat szakmai minőségének biztosítása, a kulcsszerepet vállaló lakosok és szakemberek számára tapasztalatcserék, tanulmányutak vannak tervezve.
• A településrész társadalom- és gazdaságfejlesztése tekintetében meghatározó dokumentumok közül felülvizsgálatra és megújításra kerülnek a cselekvési tervhez kapcsolódó egyes stratégiai dokumentumok.
• Bűnmegelőzést és a közbiztonság javítását segítő programok. A tevékenység során olyan bűnmegelőzési programok kerülnek megvalósításra, melyek a helyi közösség bevonásával, illetve az illetékes szakmai szervek segítségével hozzájárulnak a közbiztonság javításához.
• Közlekedésbiztonsági programok. A védtelen közlekedők (gyalogosok, kerékpárosok) közlekedésbiztonságát célzó szemléletformáló kampány megvalósítása a felsővárosi aktív közlekedők részvételével. A projektben tervezett közösségfejlesztési folyamat a „Cselekvő közösségek" kiemelt projekt módszertanát követve, az abban biztosított mentor szakmai támogatásával valósul meg.
További információ: ITT