Legyen a zene mindenkié
"Legyen a zene mindenkié"- street art programok Eger kulturális életének élénkítéséért (azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00232);
Megítélt támogatás (HUF): 5 000 000;
Támogatási döntés dátuma: 2019-06-25;
TO-kötés dátuma: 2019.09.19.;
Kedvezményezett: Cantus Agriensis /Egri Énekesek/
A Cantus Agriensis Kórus 28 éve alakult, közhasznú, kulturális egyesületként működik. Tagjai elsősorban Egerben élő zenekedvelők.
Az együttes repertoárja a gregorián korálistól a legmodernebb stílusirányzatokig terjed. Az előadott művek között kiemelt helyen szerepelnek Kodály Zoltán, Bartók Béla, Bárdos Lajos, Kocsár Miklós, Farkas Ferenc, Orbán György, Halmos László művei, melyek tolmácsolását mindig elsőrendű feladatának tekintette a kórus.
Az együttes karnagya, Gergely Péter Pál a Miskolci Egressy Béni Zeneiskola tanára, az ügyvivői munkákat Bimbó Zoltán látja el, aki közel 38 éve szervezi Heves megyében és a régióban amatőr művészeti együttesek szakmai találkozóit, minősítő hangversenyeit.
A Cantus Agriensis küldetése az egyetemes zenekultúra és ezen belül kiemelten a kórusművészet, a népzene, a műzene, a világi és az egyházi zene minden számottevő értékének feltárása és ápolása, kiemelkedő szerepet biztosítva a magyar zenei értékeknek.
Az együttes célja az éneklő és muzsikáló közösségek tevékenységének összefogása, a fiatal tehetségek felkutatása és pályára segítése, a hátrányos helyzetű régiók, a határon túli magyar közösségek zenei kultúrájának támogatása, valamint hozzájárulás Kodály Zoltán szellemi örökségének és zenepedagógiai koncepciójának megőrzéséhez. A egyesület tevékenységének fontos része Eger város kulturális értékeinek, hagyományainak feltárása, a feltárt kulturális örökség megőrzése, ápolása, közkinccsé tétele, a jövő nemzedékének való átörökítése.
Közművelődési tevékenység: a Cantus Agriensis több egri, és térségi zenei fesztiválnak a rendezője, vagy társrendezője: az egyesület vállalta fel és valósítja meg – az elmúlt években sikerrel rendezett – Éneklő Magyarország Regionális - Nemzetközi Kórusfesztivált, a Palócgálát, az Éneklő Ifjúság és Egri Népzenei Gála című eseményeket.
Partnerek:
A Cantus Agriensis a régióból közel 300 szervezettel (kórus, kamaraegyüttes, népzenei csoport) tart élő kapcsolatot, akik rendszeresen részt vesznek az egyesület szervezésében megvalósuló művészeti fesztiválokon, térségi rendezvényeken. A projekt keretében együttműködő partnerek/ fellépő együttesek: Agria Vegyeskar, Fertálymesteri Testület Énekkara, Andante Kamarakórus , Bazilika Liturgikus Kórusa, Egri Szimfonikus Zenekar Rézfúvós Együttese, Egri Érseki Fiúkórus , Musica Aulica Régizene Együttes, Family Singers.
Projektcélok:
A kórus 2015. óta rendezi meg az Egri Barokk Fesztivált, ami igényes, és ingyenes programokat kínál a komolyzene kedvelőinek. A projekt első számú célja a Barokk Fesztivál megújítása street art programsorozattal, hogy barokk színtereken, „hiteles" barokk zenét játszva jusson el a minőségi zene a hallgatósághoz. További cél, hogy a korstílus megidézése révén erősödjön az „Eger a barokk város" imázs.
A program teljesíteni kívánja a HKFS vonatkozó céljait is: a koncertek (művészek, és művészeti csoportok fellépései) több generáció együttműködésével valósulnak meg.
Célcsoportok:
Elsődleges célcsoportunk: Eger város lakossága.
A programsorozat egyrészt igyekszik kielégíteni a magas színvonalú koncertélményre vágyó városlakók elvárását, másrészt olyanokat is meg kíván szólítani, akik eddig nem érdeklődtek a komolyzenei programok iránt.
Másodlagos célcsoport: a régizenével is foglalkozó egri énekes művészek és művészeti csoportok. A projekt minél több egri művésznek és művészeti csoportnak kíván lehetőséget biztosítani a bemutatkozásra, hogy ezáltal is növeljék ismertségüket.
Projekt-tevékenységek:
A projekt megvalósítási időszaka: 2019. június 26-30 között
Helyszínek: Kis-Dobó tér, Kopcsik Marcipánia udvara, Egri Farkas Ferenc Zeneiskola, Érseki Palota kapuja – Széchenyi István utca, Szent Bernát Ciszterci Borgia Szent Ferenc templom és mellvédje, Páduai Szent Antal templom (minorita templom), Vitézek tere.
Mutatószámok: a projekt keretében 9 szabadtéri és/vagy népszerűsítő jellegű koncertet tartottak a fellépők, amelyeken mindösszesen kb. 1000 fő néző vett részt. Bevont helyi ének- és zenei együttesek: (a Cantus Agriensis Kóruson kívül) az Agria Vegyeskar, az Andante Kamarakórus, az Egri Fertálymesteri Testület Férfikara, Lázár Attila hangszeres előadóművész, a Musica Aulica Régizene Együttes, az Egri Érseki Fiúkórus és az Egri Szimfonikus Zenekar Rézfúvós Együttese, és néhány zeneiskolai növendék. A rendezvények keretében 3 új kulturális-közösségi együttműködés valósult meg (Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, az Egri Vagyonkezelő és Távfűtő Zrt. valamint a Szent Bernát Lelkészség).