Lezárult az Egri vár fejlesztése
Befejeződött a 2017-ben indult "Az Egri vár és erődrendszer turisztikai célú fejlesztése"című GINOP projekt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében több ponton visszanyerte régi szépségét és új funkciókkal gazdagodott a város egyik büszkesége.
A projekt 1,7 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg, melyből a Kormány 255 millió forintos hazai támogatást biztosított és további 460 millió forint hazai forrással egészített ki.
A pályázatnak köszönhetően megújult és biztonságosabb lett a déli várfeljáró, létrejött egy korszerű, többfunkciós, a vendégforgalom kényelmét szolgáló fogadóépület.
Újjáépült a Varkoch- kapubástya, melynek belsejében 16. századi bútorokkal, fegyverekkel, használati tárgyakkal berendezett őrhely fogadja a várba érkezőket.
Mindezek mellett a Zászlódombban egy 70 fős moziterem kapott helyet, kizárólag itt tekinthető meg Szász Attila filmrendező többször díjnyertes Eger 1552 kisfilmje, mely a mai diákok szemével mutatja be az ostromot.
A korabeli gasztronómiába enged betekintéstba Cipóosztóház, ahol korhű bútorok, eszközök, edények idézik fel az épület egykori funkcióját.
Továbbá szintén a projekt keretében megszüntették a Nagypince állagát veszélyeztető vizesedést, a műemlék új burkolatot és korszerű világítást kapott.
Farkas Attila alpolgármester megköszönte a Dobó István Vármúzeum munkáját és elmondta, az egri vár a kulturális identitásunk szerves részét képzi, az egriség emblematikus szimbóluma, melyre méltán büszkék lehetünk.
Farsang Csaba, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgató- helyettese a kastélyprogram eredményeiről számolt be a jelenlévőknek. Mint mondta, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram céljainak megfelelően a műemlékhelyreállítás és az örökségmegőrzés szempontjai mellett a vár továbbra is egyedi, a kor követelményeinek megfelelő négy évszakos turisztikai attrakciót jelent, mely a hazai és a külföldi turisták számára egyaránt vonzó célpont lehet.
A projektzáró rendezvényen dr. Ringert Csaba, a Dobó István Vármúzeum igazgatója kiemelte, több, mint 210 millió forint értékben szereztek be eszközöket, mint például a mozi berendezése, a munkatársak formaruhája, 14 tematikus, a vár történetéhez illeszkedő viselet, múzeumpedagógiai eszközök, hiteles műtárgy másolatok vagy fegyverek, melyek részben működőek is, így az eddigi egy szakállas puska helyett a jövőben hét lesz.