Ugrás a fő tartalomhoz
2025. január 10. | Melánia

Új adókedvezmények Egerben

Létrehozva: 2015. október 01.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

A háziorvosok, fogorvosok és védőnők az ideinél lényegesen magasabb adókedvezményre számíthatnak a jövő évtől és bővül a vagyonadó mentes beruházási övezetben beruházók kedvezményes adózása


A helyi adók rendszerét az önkormányzatok a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) keretei között határozhatják meg. A Htv. lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy a vállalkozások és magánszemélyek teherviselő képességét mérlegelve, az adó mértékét a helyi sajátosságokhoz, az önkormányzat gazdálkodási követelményeihez és az adóalanyok teherviselő képességéhez igazodóan határozza meg. Az önkormányzatok gazdasági helyzetét jelentősen javította az a tény, hogy a kormányzat 2012. évben megkezdte, majd pedig 2014. évben le is zárta az önkormányzati adósságkonszolidációt. Jelenleg a 23 megyei jogú város – többnyire megyeszékhely - egyöntetűen kivet helyi iparűzési adót, építményadót illetve idegenforgalmi adót a vállalkozások és a magánszemélyek részére egyaránt. Ezen kívül 12 önkormányzat vezetett be telekadót illetve magánszemélyek kommunális adóját is. Egerben ez a két utóbbi adónem nem kerül adóztatásra

 

1. Az önkormányzat számára kiemelten fontos, hogy az egészségügyben dolgozók helyzete megnyugtatóan rendeződjék. Így a közgyűlés - a megyei jogú városok között elsőként- döntött arról, hogy a vállalkozó háziorvosok és védőnők számára jelentősen növeli az iparűzési adókedvezmény rendszerét Egerben, így 2016. évtől lehetővé teszi a jelenlegi szabályozásnál lényegesen magasabb adóelőny igénybevételét.

 

Mindez azt jelenti, hogy a háziorvosok, védőnő vállalkozók 50%-os adókedvezményt tudnak majd igénybe venni, akiknek a nettó árbevételük legalább 80%-a a háziorvosi, házi gyermekorvosi, fogorvosi alapellátási vagy védőnői (egészségügyi alapellátási) tevékenységből származik és az adóalapjuk (nettó árbevétel korrigálva a levonható adóalapot csökkentő tételekkel) nem haladja meg a 20 millió forintot. Így évente, vállalkozónként akár 200 ezer forint értékű adóelőnyt is érvényesíthetnek. Ez jelentős adómegtakarítást jelent a számukra, amit a praxisok fejlesztésére fordíthatnak. Az adókedvezmény százalékos nagysága (50%) szinkronban van a 2,5 millió forint vállalkozási szintű adóalapot éves szinten el nem érő minden más vállalkozók részére helyben biztosított adókedvezményének százalékos (50%) mértékével.

 

2 .A kormányzat és a közgyűlésünk célja azonos, hogy Eger Megyei Jogú Város Önkormányzat döntéseivel mind nagyobb részben vállaljon szerepet a közigazgatási területén lévő terület-fejlesztésekben és a gazdasági, elsősorban termelő és más munkahelyteremtő beruházások támogatásában. Ennek érdekében bővítjük a „vagyonadó-mentes beruházási övezeteket", egyben kedvezőbb adózási környezettel igyekszünk támogatni az Egerben beruházó vállalkozásokat. Reményeink szerint az itt megtelepedő vállalkozások erősíthetik a város iparűzési adópotenciálját és emelik a foglalkoztatást is.

 

Múlt évben létrehoztunk három beruházási övezetet (új déli-iparterület, Aventics terület és Agria Vállalkozói Park) ahol már 2015. január 1-jétől kedvezőbb adókulccsal adózhatnak az új építésű termelő célt szolgáló építmények.

 

A jelenlegi rendeletmódosítás következtében, egyrészt az Agria Vállalkozói Park környezetében lévő beruházási övezetet növeljük, másrészt az új építésű termelő célt szolgáló építményeken túl, lehetőséget biztosítunk a nettó 500 millió forint értékhatárt elérő beruházás (nem feltétlen új építés) esetében is a kedvezményes építményadó kulcs igénybevételére.       

 

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!