Ugrás a fő tartalomhoz
2024. december 22. | Zénó

Az orvosi vizitdíj helyi iparűzési adóban

Létrehozva: 2012. december 31.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv) 35. §-a alapján helyi iparűzési adókötelezettség {továbbiakban: Hipa} alá tartozik az önkormányzat illetékességi területén állandó jelleggel végzett vállalkozási tevékenység.


Heves Megyei Orvosi Kamara Elnökének

3300 Eger, Mátyás király u. 76.

 

 

Tisztelt Dr. Nagy Péter Úr!

 

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv) 35. §-a alapján helyi iparűzési adókötelezettség {továbbiakban: Hipa} alá tartozik az önkormányzat illetékességi területén állandó jelleggel végzett vállalkozási tevékenység. (Az adó alanyai a vállalkozók, többek között ide tartoznak az egészségügyi szolgáltatást nyújtók, háziorvosok, valamint ezek társaságai stb.)

 

Kérdésként merült fel a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény {a továbbiakban. Ebtv.} 18/A. § (1) bekezdése alapján, (az egészségügyi szolgáltató által) szedett orvosi vizitdíj helyi adórendszerbeli megítélése.

 

Az Ebtv. 18/A. § (1), (8) és (12) bekezdései szerint, biztosított az egyes ellátásokat vizitdíj fizetése mellett, annak ellenében jogosult igénybe venni.

 

Az Ebtv. 35/A. §-a szerint a 18/A. § alapján beszedett vizitdíj az egészségügyi szolgáltató Egészségbiztosítási Alapból történő támogatásának minősül, azaz az így beszedett összeg nem a szolgáltató bevétele, arról a jogszabályokban előírt nyilvántartások alapján el kell számolnia. Az így beszedett összeg jogi értelemben az Egészségbiztosítási Alap bevétele, és mint ilyen, annak beszedése az egészségügyi szolgáltató közreműködését igényli. Az orvosi vizitdíj, tehát éppen olyan bevétele a társadalombiztosításnak, mint a társadalombiztosítási járulék. Tehát összefoglalva a vizitdíj nem számít a Hipa adóalapjába!

 

A az OEP-től kapott kártyapénz - továbbra is - a nettó árbevétel része {így Hipa adóalap}, tekintve, hogy az annak a szolgáltatásnak az ellenértéke, amelyet a háziorvos az egészségbiztosítóval kötött szerződés alapján a hozzáforduló betegnek közvetlenül nyújt.

 

Kérem Elnök Urat, hogy a kamara tagjait szíveskedjék álláspontunkról mielőbb tájékoztatni.

 

Eger, 2008. január 24.

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!